Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

M1 HadERŐ: Szarajevóból jelentkezünk

Szöveg: Faragó Fanny | Fotó: archív felvételek |  2024. május 7. 15:07

Milyen feladatokkal jár az, hogy Magyarország a vezető nemzete az Európai Unió legnagyobb katonai műveletének? Milyen kihívásokkal kell szembenéznie egy repülőtéri tűzoltónak és miért elengedhetetlen ebben a szakmában a csapatmunka? Hogyan telnek az Acélkocka képzésen résztvevők mindennapjai és milyen kompetenciák kellenek ahhoz, hogy valakiből jó altiszt váljon? Válaszok az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsorának legújabb adásában!

202403_EUFOR_MNBN_HUN_FOC_SZSZ

Magyarország évtizedek óta vesz részt regionális nemzetközi katonai missziókban: a magyar kormány kiemelt figyelmet fordít a Nyugat-Balkáni régió stabilitásának megőrzésére, mivel a térség országai fontos szerepet játszanak az illegális migrációs hullámok féken tartásában. Pósa Krisztián, Magyarország bosznia-hercegovinai nagykövete elmondta: „az EUFOR ALTHEA misszió egyik legfontosabb feladata, hogy biztonságos környezetet teremtsen a térségben”.

Az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsora arra vállalkozott, hogy a következő hetekben a lehető legteljesebb képet mutassa meg a magyar katonák szarajevói mindennapjairól. Megszólítanak olyan elhivatott katonákat is, akik vállalják, hogy a családjuktól távol szolgáljanak. Köztük van Dobos Gábor százados, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár katonája is, aki társaival együtt indult két eltűnt személy felkutatására a közelmúltban. A légimentés sikeres volt, egy hegycsúcson megtalálták a turistákat.

20240507_HadERŐ_montázs2

Dr. Sticz László vezérőrnagy személyében 2024 januárjától egy éven keresztül magyar tábornok irányítja az Európai Unió bosznia-hercegovinai műveletét. Kinevezése mérföldkőnek számít hazánk missziós történetében. A Butmir táborban készített exkluzív interjúban a vezérőrnagy a mentőakcióról elmondta: „Egy-egy ilyen éles feladat végrehajtása során jó azt látni, hogy az olasz, a holland, az osztrák és a magyar katonák gyakorlatilag pár óra alatt egységgé forrtak."

Az adás a DETKA Oktató Kft. kiképzőbázisán folytatódik, ahol komoly kihívások elé állítják a Magyar Honvédség repülőtéri tűzoltóit: arra ösztönzik őket, hogy magabiztosan tudjanak mozogni szűk térben, korlátozott látási viszonyok között, mindeközben egy életmentést is biztonságosan végre kell hajtaniuk. Elhivatottságra, fegyelemre, maradéktalan felkészültségre és kölcsönös bizalomra van szükségük annak érdekében, hogy – versenyt futva idővel és tűzzel – helyt tudjanak állni a bajban.

202404_Debrecen_kiképzés_RT_3

A kiképzők több éves repülőtéri tűzoltói, oktatói, illetve előadói tapasztalattal rendelkeznek. Nincs ez másként Papp László esetében sem, aki 27 éve szolgálja a hazáját tűzoltóként, 2014 óta foglalkozik speciális repülőtéri tűzoltó képzéssel.

„Külön gyakoroltatjuk velük a légijármű belsejében keletkezett tűzhelyzet kezelését, valamint a bent rekedt sérültek felderítését és mentését. Óriási kihívást jelent ez a részvevők számára, hiszen egy légijármű-esemény során sajnos olyan kép fogadhatja a tűzoltókat, amelyre nagyon nehéz mentálisan felkészülni” – részletezte Papp László.

Napjainkban Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián (MH AA) vértezik fel megfelelő vezetői képességekkel és szakmai tudással azokat a katonákat, akik 10 hónapos képzést követően egy modern, 21. századi hadsereg tagjaként garantálják az ország és a magyar emberek biztonságát.

Acélkocka_kiképzés_MHAA_2

Zsiros Tamás főtörzszászlós, az MH AA Altisztképző Központ parancsnoka az adásban elmondta milyen utat jár be egy leendő altiszt addig, amíg a Hősök terén felemelő körülmények között leteszi a honvédesküt. „A 14 hetes alap altiszti felkészítés az első lépcsője az altisztté válásnak. Ez egy vezetői képzés, közel 12 hetet terepen töltenek a katonák. Ezt követi az alap altiszti szakmai felkészítés. A 20-24 hetes tanfolyamrendszerű képzés már nem a szentendrei bázison, hanem az ország különböző alakulatainál történik annak érdekében, hogy a résztvevők elsajátítsák azt a szakmai tudást, ami a leendő beosztásuk betöltéséhez elengedhetetlen” – részletezte a főtörzszászlós.

Acélkocka_MH_AA

Az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsor május 7-ei adása itt érhető el.