Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A nyugat-balkáni béke Magyarország egyik legfontosabb biztonságpolitikai érdeke

Szöveg: honvedelem.hu / MTI | Fotó: Szováthy Kinga, Ujvári Sándor/MTI |  2023. március 26. 17:09

A nyugat-balkáni béke Magyarország egyik legfontosabb biztonságpolitikai érdeke, hiszen ez az európai béke egyik záloga is egyben, elérése és biztosítása embert próbáló, kihívást jelentő feladat – hangsúlyozta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes március 26-án, vasárnap a Koszovóból visszatérő MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj manőver századának fogadásakor Kecskeméten.

KFOR_Tartalek_Zaszloalj_visszafogadas_20230326_07 copy

Vargha Tamás az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár bázisán azt mondta: az ország biztonságpolitikai érdekeire tekintettel a magyar katonák 1995 óta vesznek részt balkáni műveletekben. A NATO vezette, jelenleg is folyamatban lévő KFOR-művelethez 1999 óta törzstisztekkel és kontingenssel járul hozzá Magyarország.

Az államtitkár közölte, Magyarország kezdetektől a béke pártján áll, az ország védelméhez azonban erő és felkészültség szükséges, a szövetségi keretek között pedig részt kell venni a békét támogató műveletekben.

Kiemelte: az országnak szüksége van jó és modern fegyverzetre, de emellett elkötelezett, a hazáját szerető, jól képzett katonákra is. Az MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj több mint száz katonájának magas színvonalon végzett szolgálata „öregbítette a Magyar Honvédség jó hírnevét” – jegyezte meg Vargha Tamás.

D__US20230326016

Dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke arról beszélt a kecskeméti katonai repülőtéren: a tartalék zászlóalj tagjai újra bebizonyították Magyarország szövetségeseinek, hogy „a magyar katonára lehet számítani”. Mint mondta, tavaly decemberében nem beszélhettek arról, hogy a Koszovóban kialakult biztonsági helyzet miatt a NATO-erők úgy döntöttek, megerősítik a kint lévő alakulatot. Ezt a szolgálatot teljesítette a most visszatért KFOR tartalék zászlóalj, amelynek katonái csaknem 250 feladatot láttak el – tette hozzá az altábornagy.

A két Airbus A319-es csapatszállító repülőgéppel érkező KFOR tartalék zászlóalj tagjait a fogadás befejezésekor Hankóczy Gergely alezredes, református tábori lelkész áldotta meg.

Magyarország a NATO balkáni szerepvállalásának támogatásáért a KFOR parancsnoki beosztáshoz kapcsolódóan felajánlotta egy zászlóalj készenlétben tartását 2022-re. Az MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj létszámát a teljes időszakban a hódmezővásárhelyi MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár biztosította. Az Észak-Koszovóban 2022 decemberében bekövetkezett események – a koszovói szerbek és az albán lakosság közötti feszültség növekedése, határátkelőkhöz vezető utak eltorlaszolása, robbantások, lövöldözés – miatt a Hadműveleti Tartalék Zászlóalj egyik manőver századát a Magyar Honvédség december végén juttatta ki Koszovóba. A század járőrözéssel kapcsolatos feladatokban vett részt, megfigyelőpontokat üzemeltetett, valamint készenléti szolgálatot látott el.

Kapcsolódó cikkek