Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Robbantásos merénylet történt Kelet-Afganisztánban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2021. szeptember 26. 10:52

Legalább egy ember meghalt, hét másik megsebesült, miután egy út mentén elhelyezett robbanószerkezetet hoztak működésbe egy tálib tisztségviselőket szállító jármű mellett szeptember 25-én, szombaton Kelet-Afganisztánban – közölték kórházi források.

A merényletet Dzsalalábádban, a Pakisztánnal szomszédos Nangarhar tartomány székhelyén követték el. Kórházi források szerint a halálos áldozat tálib tisztségviselő, de a sebesültek között civilek is vannak. Mohammed Haníf tálib szóvivő közlése szerint a robbantásnak csak egy sebesült áldozata van.

Egyelőre semmilyen csoport nem jelentkezett a merénylet szervezőjeként. Nangarhar tartomány egykoron az Iszlám Állam afganisztáni csoportjának nevező muszlim szélsőséges szervezet erőssége volt. A szervezet még az augusztus közepén hatalomra került táliboknál is merevebb felfogásban értelmezi az iszlám vallás előírásait, és ellenséges viszonyban van a tálibokkal. Ez a szervezet jelentkezett elkövetőként az elmúlt egy hétben Dzsalalábádban végrehajtott, összesen tizenkét halálos áldozatot követelő merényletek után.

A tálibok holttestet akasztottak ki egy darura Herát főterén

A tálibok holttestet akasztottak ki egy darura a nyugat-afganisztáni Herát főterén – írta az AP hírügynökség egy szemtanúra hivatkozva.

A téren gyógyszertárat működtető Vazir Ahmad Szeddiki elmondta, hogy a tálibok négy holttesttel érkeztek a térre, egyet felakasztottak ott, és négyet elszállítottak a város más részeibe, hogy ott tegyék közszemlére őket.

Szeddiki szerint a tálibok kihirdették a téren, hogy rendőrök ölték meg őket, miután rajtakapták emberrabláson.

Nurruddin Turabi molla, a tálib mozgalom egyik alapítója, aki a huszonöt évvel ezelőtti tálib hatalom idején a szigorúan értelmezett iszlám törvények (saría) érvényesítésért felelős vezető volt, azt mondta a minap, hogy a mozgalom ismét kivégzésekkel és kézlevágásokkal fogja büntetni a bűnelkövetőket, de valószínűleg nem fogja nyilvánosan végrehajtatni az ítéleteket.

A tálibok augusztus 15-én vonultak be Kabulba, majd bejelentették, hogy ők Afganisztán urai, és ellenőrzésük alá vonták az ország szinte teljes területét. A nemzetközi közösség figyeli azt, hogy ezúttal is olyan könyörtelenül, a nőket elnyomva fogják-e irányítani az országot, mint a kilencvenes évek végén, vagy enyhítenek a szigoron. A mozgalom vezetőinek világlátása mindenesetre továbbra is a mélyen konzervatív, függetlenül attól, hogy nem idegenkednek a legmodernebb táv- és adatközlési technológiát, például a mobiltelefonok igénybe vételétől.