Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Irán új támadó tengeralattjárója

Szöveg: honvedelem.hu / haborumuveszete.hu |  2019. november 1. 17:09

Február 17-én hosszú fejlesztés és tesztsorozat után, hivatalosan is szolgálatba állt az Iráni Iszlám Köztársaság haditengerészeténél, az első Fateh (Hódító) osztályú tengeralattjáró, ezzel a közel-keleti ország is belépett azon államok sorába, amelyek képesek saját tervezésű egységek előállítására.

1596071237

Az iráni haditengerészet jelenleg csaknem negyven tengeralattjárót tart üzemben, amelyek közül a legpotensebbnek és legnagyobbnak a három Kilo (Projekt 877) osztályú – Oroszországból beszerzett – dízel-elektromos hajó számít, a többi különböző, elsősorban Észak-Koreából beszerzett tervek alapján, Iránban gyártott, kisméretű egység, mint például a legnagyobb, húsznál több példányban rendszeresített, 120 tonnás Ghadir típus (az észak-koreai Yono osztály iráni verziója).

A Fateh osztályt a kétezres évek eleje óta fejlesztették és a jelek szerint teljes mértékben hazai tervezésű, bár sok technikai megoldást átvettek az orosz, az észak-koreai, valamint a kínai típusokról is. Mérete viszonylag kicsi, hossza mindössze 48, a törzs átmérője pedig kb. 4 méter, de így is másfélszer nagyobb a Ghadir osztálynál. Vízkiszorítása teljesen lemerülve 593 tonna. A meghajtás hagyományos, dízel-elektromos, amellyel a felszínen 11, a mélyben 14 csomós sebesség elérésére képes. Maximális merülési mélysége kb. 250 méter.

1596071238

A nyilvánosságra hozott képek tanúsága szerint a hajótest kialakítása hagyományosnak mondható, sőt a függőleges orr rész miatt kissé régimódinak hat, de a gyári felvételek szerint a burkolaton belül, nincs a szovjet/orosz tervezési gyakorlatnak megfelelő, különálló, belső, nyomásálló hajótest. A tat kúpos kialakítású, kereszt alakban elhelyezett kormánysíkokkal és a Ghadir típusú hajókéval megegyező, ötszárnyú hajócsavarral. A torony, feltűnően hosszú, a tat felé elnyújtott formájú, elején valószínűleg búvárzsilipet is kialakítottak.

A fő fegyverzetet a négy 533 mm – es torpedócső képezi, amelyekből YT-534UW1 nehéz, felszíni hajók elleni torpedókat (az észak-koreai PT-97W/YT-534-W1 továbbfejlesztett változata), vagy a Jask-2 típusú hajó elleni rakétákat is indíthatnak. Utóbbi fegyver érdekessége, hogy egy torpedó alakú, kis teljesítményű motorral ellátott konténerben lövik ki a torpedócsőből és a felszínre emelkedve ebből startol el a kijelölt célpont felé. Tervezik az orosz, szupergyors VA-111 Skhval torpedó Hoot néven történő gyártását is, ami valószínűleg szintén bekerül majd a Fateh arzenáljába.

Jelenleg a Fateh osztályból csak az első példány, az IRIS 920 üzemel, testvérhajója az IRIS 961 még tesztelési fázisban van. Valószínűleg ezen a típuson alapul a nagyobb, 1200 tonnás, Besat osztály, amelyről azonban még nem tudni, hogy tervezett két egysége mikor áll majd szolgálatba.