Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nem az EBESZ-misszió munkatársait ejtették fogságba

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. április 26. 15:19

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) egyik szóvivője közölte, hogy nem a szervezet által küldött megfigyelőket ejtettek fogságba fegyveres Moszkva-barát szakadárok a kelet-ukrajnai Donyeck megyében lévő Szlovjanszk városban április 25-én pénteken, hanem olyan nemzetközi katonai megfigyelőket, akiket még Kijev kérésére küldtek Ukrajnába az EBESZ-tagállamok.

Az EFE spanyol és az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség érdeklődésére az EBESZ sajtószolgálata közölte, hogy a hivatalos mandátummal Ukrajnában tartózkodó összes megfigyelője biztonságban van. Azokat a külföldi fegyvertelen katonai megfigyelőket, akiket Szlovjanszk városban fogtak el, a Bécsi Dokumentum alapján – Kijev meghívásának eleget téve – küldtek EBESZ-tagállamok Ukrajnába.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet tagállamai között 2011-ben kötött, a bizalom- és biztonságépítő intézkedésekről szóló Bécsi Dokumentum III. fejezete rendelkezik arról, hogy EBESZ-tagállamok szakértői bármely tagországban látogatást tehetnek, ha onnan szokatlan katonai tevékenységről kap információt. Egy ilyen katonai megfigyelő misszió kiküldéséhez nem szükséges külön felhatalmazás az EBESZ-en belül. Kijev még március elején kérte, hogy a Bécsi Dokumentum alapján küldjenek katonai megfigyelőket az országba.

Ukrajnában jelenleg két EBESZ-misszió működik: egy különleges megfigyelői és egy választási.

Az 57 tagú EBESZ állandó tanácsa kéthetes huzavona után március 21-én döntött ukrajnai különleges megfigyelő misszió kiküldéséről. A mandátum alapján több száz szakértőt és megfigyelőt vezényeltek ki Ukrajna-szerte. A megfigyelők információkat gyűjtenek és jelentéseket készítenek a biztonsági helyzetről, rögzítik és jelentik az esetleges incidenseket, beleértve az EBESZ alapelveinek és vállalásainak vélelmezett megsértéseit. Figyelemmel kísérik az emberi jogi helyzetet az országban, ezen belül a nemzeti kisebbségek jogainak betartását.

A május 25-i elnökválasztás előkészítésére, megfigyelésére és ellenőrzésére az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) küldött szakértőket a kelet-európai országba.

Előzőleg Jevhen Perebijnisz, az ukrán külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy megszakadt a kapcsolat a Donyeck megyében tartózkodó EBESZ-küldöttséggel. A német védelmi minisztérium is közölte, hogy nem tud kapcsolatba lépni az EBESZ német vezetésű katonai megfigyelői csoportjával.
Perebijnisz kijelentette, hogy „ha terroristák ejtették túszul a megfigyelőket, akkor botrányos bűncselekményt követtek el, megsértve az EBESZ alapelveit, és erre megfelelő válaszlépést tesz Ukrajna, illetve a nemzetközi közösség".

Közben a belügyminisztérium sajtószolgálata Sztepan Poltorakra, az Ukrán Nemzeti Gárda parancsnokára hivatkozva közölte, hogy a gárda egységei teljesen bekerítették Szlovjanszkot. A parancsnok szavai szerint az állam vezetésének utasítására kerítették körbe a várost, hogy a szeparatisták ne kapjanak kívülről erősítést.
A Leonyid Kucsma elnöksége idején, 2000-ben megszüntetett Nemzeti Gárdát március közepén hozta újra létre a parlament. A belügyminisztérium alá tartozó alakulat egyik fő feladata a terrorcselekményekkel szembeni fellépés.

A Donyeck megye északi részén lévő városában két hete feszült a helyzet, szeparatista fegyveresek tartanak megszállva több középületet, köztük a városházát, a rendőrkapitányságot és az SZBU helyi épületét, a városba vezető utak mentén ellenőrzőposztokat állítottak fel.