Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A hely, ami kötelez

Szöveg: Révész Béla |  2015. november 3. 20:59

Új kiállítás várja az érdeklődőket a kiskunmajsai, Pongrácz Gergelyről elnevezett ’56-os Emlékmúzeumban november 3-tól. A tárlatot Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára nyitotta meg.

1596003392

Pongrácz Gergely a forradalmi napokban a Corvin-köz második parancsnoka volt. 1956. november 28-án hagyta el Magyarországot. A rendszerváltozás után hazajött, és minden idejét az ’56-os események megismertetésére, méltó elismerésére fordította. 1999-ben alapította meg Kiskunmajsán azt az emlékmúzeumot, mely ma már az ő nevét viseli. (A múzeum mellett a fiatalokat az 1956-os eseményekkel megismertető ifjúsági tábort is alapított, valamint felépíttette az ’56-os hősök emlékének szentelt kápolnát, amelyben 2005-ös halála után őt magát is örök nyugalomra helyezték.)

A kiállításon akkor még elsősorban az egykori bajtársak által felajánlott relikviák, dokumentumok, képzőművészeti alkotások kaptak helyet. Egy esztendővel később, 2000-ben a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) egészítette ki a tárlatot haditechnikai eszközökkel, korabeli fegyverekkel, fénykép- és zászlómásolatokkal.

1596003392

A Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjtemények Kollégiuma 2013-ban meghívásos pályázatot írt ki a HM HIM részére egy új, az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeinek méltó emléket állító kiállítás megvalósítására Kiskunmajsán.

A HM HIM tájékoztatása szerint az új kiállítás egyszerre állít emléket Pongrátz Gergelynek, a Pongrátz család azon tagjainak, akik részt vettek a fegyveres harcokban, a fegyvert fogó fiataloknak, a pesti srácoknak és mutatja be a 1956-os forradalom eseményeit. Ennek megfelelően rendezték be Pongrátz Gergely 1950-es évekbeli lakószobáját, egy másik teremben a család történetét mutatják be, a harmadikban klasszikus kiállítóteret alakítottak ki, ahol plakátok, fényképek, dokumentumok, műtárgyak, térképek segítségével ismerhető meg az 1950-es évek története, a forradalom, az azt követő megtorlás és emigráció. A negyedik kiállító-terem az 1956-os Budapestre fókuszál, nem mindennapi módon: a látogató az utcán, barikádok között találja magát, de beléphet egy fővárosi lakásba, ahonnan a felkelők az ellenséges harckocsikat lőtték.

1596003393

Az ünnepélyes megnyitón részt vett a Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, a Miniszterelnökség képviseletében L. Simon László államtitkár, dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM parancsnoka, valamint Ábrahám-Fúrús András, Kiskunmajsa polgármestere.

Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM parancsnoka elmondta: a mai naptól egy korszerű, 1956 szellemiségéhez méltó tárlat látható a felújított múzeumban, s a hely szelleme át fogja adni azt az üzenetet, amelyet a mai fiataloknak át kell adni.

L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára beszédében köszönetét fejezte ki a HM HIM-nek az évekkel ezelőtt általa kezdeményezett munka sikeres megvalósításáért. „Az egyetlen vidéki ’56-os múzeum megérdemli, hogy méltó környezetben, méltó kiállítással emlékezzen az egykori eseményekre" – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az impozáns külső és belső látvány csak az első nagy lépés volt. „A következő az lesz, hogy élettel töltsük meg, látogatókkal, elsősorban iskolásokkal, akik ebben a környezetben tudnak beszélni és tanulni 1956-ról, szembesülni történelmünknek egy sötét, de azon belül felemelő időszakával, amikor egy ország fogott össze az elnyomás ellen."

1596003393

Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára avatóbeszédében a kollektív emlékek fontosságát hangsúlyozta. „Az emlékezet a létezésünk feltétele. Ez segít ébren tartani bennünk azt az alapvető egzisztenciális kérdést, hogy honnan jöttünk és hová tartunk. Emlékezet nélkül sérülne az identitásunk, a jövőbe vetett hitünk"- mondta az államtitkár.

Vargha Tamás a forradalom törvényszerű bekövetkeztével kapcsolatban a nemzeti összetartozás történelmi igényét emelte ki. „Nem véletlen, hogy olyan elementáris erővel tört ki szabadságvágyunk, mely 1956 októberében egységbe kovácsolta a nemzetet. Nekünk forradalmunk tisztaságának tudatában mindig többről kell beszélnünk, s minden létező módon megelevenítenünk ezt a korszakot, hiszen csak így válhat hitelessé a mindannyiunkat érintő személyes történet. Hisszük, hogy ez a múzeum olyan szakrális térré nemesedik, ahol az őszi hónap hősei előtti tiszteletadás megerősíti és megújítja a nemzeti összetartozás érzését, mert az egységes nemzeti tudat létszükséglete minden olyan közösségnek, mely meg akar maradni a jövőben" – zárta beszédét a parlamenti államtitkár.

1596003393

Az ünnepi köszöntők után a jelenlévők megkoszorúzták a Pongrátz Gergely emlékére állított táblát, majd Vargha Tamás és L. Simon László a kiállítás ünnepi megnyitásának szimbólumaként átvágták a nemzeti színű szalagot.

1596003393

Fotó: Galovtsik Gábor