Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Bajba jutott helikoptert mentettek

Szöveg: Antal Ferenc | Fotó: Ruzsa István |  2019. október 16. 7:16

Cross Landing 2019 elnevezéssel rendeznek magyar-román légi kutató-mentő gyakorlatot Dócon, október 14−16 között.

1596070323

Az immár hagyományosnak mondható három napos gyakorlat célja a békeidőszakban bajba jutott katonai légijármű-személyzetek felkutatása, mentése a kétoldalú szerződések, a nemzeti és NATO-szabályzók, az ICAO-ajánlások szerinti műszeres és vizuális kutatási eljárások alkalmazásával, valamint a riasztási rendszer működtetése és ellenőrzése.

A szimulált helyzet szerint október 15-én, Dóc térségében egy Mi-24-es harci helikopter nem sokkal a felszállást követően vészhelyzetet jelentett, majd megszűnt a kapcsolat a pilóták és a torony között. A HungaroControl – észlelve az összeköttetés megszűnését – értesítette az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ hadműveleti központját, amely riasztotta a légi kutató-mentőket. Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázisról felszálló Mi-17-es kutató-mentő helikopter az utolsó radarkoordinátákat követve hamarosan a baleset helyszínére érkezett, majd megkezdte a sérültek mentését és állapotuk stabilizálását. Hamarosan ismét rotorok zaja hallatszott: megérkezett az időközben riasztott román segítség is, két Puma mentőhelikopter szállt le a sérült forgószárnyas közelében, amelyek személyzete azonnal segítséget nyújtott a sérültek ellátásban és a kárhelyszín felszámolásában.

1596070323

„Nagyon jó az együttműködés a két nemzet között" – mondta el kérdésünkre válaszolva Györei József alezredes, a Magyar Honvédség Parancsnoksága légierő haderőnemi szemlélőség kiemelt főtisztje, aki emlékeztetett arra, hogy a 2002 októberében, Aradon megkötött kétoldalú egyetértési megállapodás alapján évente megrendezett kutató-mentő gyakorlat a két haderő személyzeteinek szakmai felkészítését biztosítja a közös határ két oldalán kijelölt kárhelyszíneken végrehajtott kutatási és mentési feladatok során. Hozzátette: a gyakorlat katonadiplomáciai értéke mellett nagyon fontos, hogy a két nemzet megismerje egymás eljárásait, amelyek ugyan azonos standardeken alapulnak, de mindig van olyan fogás, amit az együttműködés során a felek megoszthatnak egymással.

A gyakorlat harmadik napján egy román kárhelyszínre repülnek majd a magyar kutató-mentők.

 

GALÉRIA