Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar gyártású Me–210 roncsai kerültek Szolnokra

Szöveg: Sándor-Singer Éva |  2012. április 19. 18:12

Egy magyar gyártású világháborús repülőgép roncsaira bukkantak a szolnoki kutatók. A Me–210-es gyorsbombázó valószínűleg a Dunai Repülőgépgyárban készült, és 1944. április 13-án lőtték le amerikai vadászgépek Pécel térségében. A gép pilótája, a 25 éves Altoray Henrik főhadnagy életét vesztette; lövésze, Tóth Ferenc őrmester kiugrott és túlélte a balesetet. A gép roncsai április 12-én, csütörtökön érkeztek a Szolnoki Repülőmúzeumba.

Dornyák Gábor Pécel könyéki lakos a közelmúltban azzal kereste meg Magó Károly zászlóst, a Szolnoki Repülőmúzeum munkatársát, hogy egy második világháborús repülőgép roncsait fedezte fel. Bejelentése alapján április 12-én, csütörtökön Magó Károly bejárta a helyszínt. A megtalált roncsdarabok alapján megállapítható, hogy a gép egy Me–210-es. A Messerschmitt 210 kétmotoros német romboló és gyorsbombázó repülőgép volt. 1943-tól Magyarországon is készültek Me–210-esek a Dunai Repülőgépgyárban. A korszerű, nagy tűzerejű gépekkel a 102/1. Sas, a 102/2. Tigris, a 102/3. Villám gyorsbombázó-századokat és az 5/1-es Bagoly éjszakai vadászszázadot szerelték fel.

1595934612

A kutatás során kiderült, hogy Pécel térségében 1944. április 13-án lezuhant egy Me–210 az 5/1. éjszakai vadászrepülő-századtól. A források szerint április 13-án több száz B–17 és B–24 bombázó P–38-asok és P–47-esek kíséretében támadott magyarországi célpontokat. Ennek során támadás érte többek között a győri ipartelepet és repülőteret, a Ferihegyi repülőteret és a Dunai Repülőgépgyárat is.

Magyar oldalról több század gépei indultak az amerikaiak ellen, köztük az 5/1. Me–210-esei is. A század súlyos veszteségeket szenvedett: hét hajózója halt hősi halált a légi harcokban. Az általuk bevetett 10 gépből négy lezuhant, kettő pedig kényszerleszállást hajtott végre. Valószínűleg ekkor indult bevetésre a most megtalált Me–210 is, mely az amerikaiakkal vívott csatában végül megsemmisült.

A források szerint az 1944. április 13-án Pécel térségében lezuhant gép pilótája, Altoray Henrik főhadnagy életét vesztette; lövésze, Tóth Ferenc őrmester kiugrott és túlélte a balesetet. Altoray Henrik adatait megtaláltuk a hadisír-nyilvántartó weboldalán; a karton alapján angolszász bombázó- és vadászgépekkel vívott légi harcban vesztette életét Pécel térségében, mikor gépe lezuhant. A pilótát az iratok szerint a rákoskeresztúri hősi temetőben helyezték örök nyugalomra.

Az előkerült roncsdarabok nagy valószínűséggel az ő gépéből származnak. A leleteket a roncskutatók összegyűjtötték és a Szolnoki Repülőmúzeumba szállították. Az átvizsgálás és tisztítás után a gép megmaradt részeit itt fogják elhelyezni.