Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Múzsák a lövészárokban

Szöveg: Kovács Dániel |  2014. május 24. 7:36

Az első világháború kitörésének századik évfordulója alkalmából képzőművészeti pályázatot hirdetett a Honvédelmi Minisztérium Magyarországon és a határokon túl alkotó magyar művészek számára. A pályázatra hatvannyolc alkotó közel kilencven pályaművel nevezett be, amelyekből válogatott kiállítást szervezett a MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Protokoll-, Rekreációs és Kulturális Igazgatósága.

A tárlatot Szemadám György Munkácsy-díjas festőművész, a Magyar Művészeti Akadémia képzőművészeti tagozatának igazgatója nyitotta meg május 23-án, pénteken, Budapestem, a Stefánia Galériában.

A Honvédelmi Minisztérium 2014-ban „Múzsák a lövészárokban" címmel, tizenkilencedik alkalommal hirdette meg képzőművészeti pályázatát magyar művészek számára. A pályázat fontos szerepet tölt be a katonai hivatás népszerűsítésében, a honvédelem ügye társadalmi elfogadottságának erősítésében, történelmi múltunk megismertetésében, a nemzeti értékek fontosságának hangsúlyozásában. Egyúttal lehetőséget teremt arra, hogy a tárca ösztönözze a művészetek különböző területein alkotókat és az alkotóközösségeket új, értékes és társadalmilag hasznos műalkotások létrehozására.

1595972458
A tárlatot Szemadám György Munkácsy-díjas festőművész, a Magyar Művészeti Akadémia képzőművészeti tagozatának igazgatója nyitotta meg

2014-ben, az első világháború kitörésének századik évfordulójára emlékezünk, ez az évforduló szolgált az idei pályázat témájául. A haza védelmére felesküdött, annak fegyveres szolgálatába szegődött katona eszménye mellett feltűnik az esendő ember – a fiú, férj és apa, aki hazája szolgálatával az otthon maradottakat is szolgálja. „Ezek a képek nagyon sokszínűek – ott van bennük a tragédia, ott van bennük a családi krónika és a felfoghatatlan borzalommal szemben a groteszket segítségül hívó alkotás is" – mondta Szemadám György megnyitóbeszédében.

A számos beérkezett pályamű közül szakmájukban elismert és kitüntetett művészek választották ki a díjnyertes alkotásokat. Első helyezést ért el Horváth Csilla „Az utolsó reggel" című festménye. A második helyet Prutkay Péter kapta „A nagy háború, hősök emlékére 1914" munkájáért, míg harmadik helyen Stössel Nánda vezérkarfőnöki nívódíjas alkotása, „A háború angyala"  végzett.

1595972459
A pályázatra hatvannyolc alkotó közel kilencven pályaművel nevezett be, melyekből válogatott kiállítást is szerveztek

Fotó: Tóth László