Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonakultúra, mely utat mutat napjainkban

Szöveg: Bányász Eszter | Fotó: Pintér Ákos |  2024. november 19. 18:17

„A katonai kultúra a múlt értékeire építve ad példát a jelen generációinak és formálja a jövő hazaszeretetének alapját” – hangsúlyozta dr. Czermann János, a Honvédelmi Minisztérium stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, a minisztérium és a Magyar Honvédség 2024-es évi Kulturális Fórumán, a Stefánia Palotában, november 19-én.

A rendezvény első felében a Honvédelmi Minisztérium és a Nemzeti Színház között köttetett együttműködési megállapodáson volt a hangsúly, mellyel újabb stratégiai partnerrel bővült a honvédelmi ágazat kulturális kapcsolatrendszere. Dr. Czermann János, a Honvédelmi Minisztérium stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében emlékeztetett, hogy idén megújították az ágazat kulturális szabályozását, s a hosszútávú tervezésnek része a már elindított hangszerbeszerzési program, egy átfogó könyvtárreform és az identitásképző erővel bíró csapatmúzeumok fejlesztése egyaránt.

„A katonakultúra és a katonák által képviselt művészeti tevékenység egyértelműen a magyar közművelődés része” – emelte ki a helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy a katonák is számos alkotásnak szereplői, a vitézség megtestesítőjeként. „Nem véletlen, hogy a magyar huszár 2017 óta hungarikumként a kulturális örökségünk része” – emlékeztetett.

20241119_Stefánia palota - Aláírás_PAKO_-3

„A katonakultúra fontos eszköz a honvédelmi nevelésben és oktatásban is. Célunk és feladatunk az alapvető értékek bemutatása és átadása a fiataloknak, mint a hazafiasság és a bajtársiasság, mely hozzájárul az egyén nemzeti identitástudatának és kötődésének fellendítéséhez, valamint a haza és a honvédelem iránti elkötelezettség kialakításához. Meggyőződésünk, hogy a Honvédelmi Minisztérium és a Nemzeti Színház között létrejövő együttműködés a katonakultúra népszerűsítéséhez is hozzájárul, mindemellett nemzedékek erkölcseit formáló és világképét pozitív eszményekkel telítő programok megvalósítását szolgálja” – zárta ünnepi gondolatait dr. Czermann János.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója válaszbeszédében hangsúlyozta: „egy felismerés kapcsolta össze a színházat a minisztériummal, mely szerint ugyanazt a célt szolgáljuk. Egy feltörekedő generáció lelkére, agyára, szívére való ráhatással hazaszeretetre és a haza szolgálatára próbáljuk nevelni gyermekeinket. Valóságos hőseinknek ismeretére és tiszteletére kell nevelnünk a generációk sorait.”

20240906_mvm_nemzeti_szinhaz_egri_csillagok_er_020

A Kossuth-díjas rendező kiemelte, hogy az ahhoz hasonló pillanatokért érdemes alkotni, mint amikor a több ezer kadét számára tartott Egri csillagok előadáson a fiatalok egyszerre zengték Dobó István esküjét a kapitányt alakító Trill Zsolt színművésszel. „Egy nagyon természetes folyamat eredményeképp találtunk egymásra és nagyon megtisztelő nekünk, hogy megszületett ez az együttműködés” – nyomatékosította a Nemzeti Színház vezérigazgatója.

A rendezvény második részében a kulturális területen dolgozók – könyvtárosok, katonazenészek, s rendezvényszervezők – számára életre hívott szakmai egyeztetések, illetve előadások kerültek előtérbe. Az előadók között volt mások mellett Aranykovács Andrea, a HM Honvédelmi Nevelési Főosztály Kulturális és Társadalmi Kapcsolatok Osztály osztályvezetője, beszámolója során felhívta rá a figyelmet, hogy kulturális forradalom zajlik jelenleg a Honvédelmi Minisztériumban, a Magyar Honvédség segítségével. Az előadásokon szó esett többek között a Honvéd Kulturális Központ tevékenységéről, az idén 75 éves Honvéd Együttes programkínálatáról, illetve a Honvéd Kulturális Egyesület kínálta lehetőségekről is.

Az eseményen részt vett – mások mellett – Deme Balázs ezredes, a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökség csoportfőnöke, illetve Szijártó Richárd ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Protokoll és Kulturális Igazgatóság igazgatója.