Háromnegyed évszázadnyi művészet
75 éves a Honvéd Együttes
Szöveg: Bányász Eszter | Fotó: archív felvételek, Fortepan |  2024. november 18. 14:331948-ban fogant meg egy központi honvéd ének-, tánc- és zeneegyüttes gondolata, ami a kezdetekben elsősorban a hadsereg honvédeinek morálját és művészeti tudását volt hivatott fellendíteni, illetve bővíteni. A gondolat egy évvel később valósággá vált: 1949. április 29-én debütált a Honvéd Együttes, és az elmúlt 75 esztendő alatt világhírre tett szert.
Hét és fél évtized hosszú idő, számos politikai és társadalmi változást hozva maga után, melyek kihatottak a művészi életre, legfőképp annak szabadságára. Az együttes sikere azonban minden társadalmi korszakon átível, melynek titka talán abban rejlik, hogy sosem mondtak le a magas művészi színvonal követelményéről. A jubileumi év alkalmat szolgáltat rá, hogy a folyamatos fejlődés és jövőbe nézés mellett az eddigi dicső múltról is megemlékezzünk.
Október 9-én a Stefánia Palota-Honvéd Kulturális Központ patinás falai között rendeztek férfikari gálaműsort az évforduló alkalmából, Hagyomány és tisztelet címmel. A jó hangulatú koncert széles repertoárjából Giuseppe Verdi: Trubadúr című operájából a Katonakórus, Kodály Zoltán: Isten csodája, illetve Erkel Ferenc Bánk Bánjából a Hazám, hazám című ária nyerte el leginkább a közönség tetszését. (Egyébként a klasszikus műveken kívül a kórus repertoárján a kezdetektől jelen vannak a mindenkori magyar kortárs zeneszerzők művei is.)
A formáció sikere – mint minden nagy együttesé – a tagok szoros, kollegiális viszonyon túlmutató baráti, sőt, már-már családias kapcsolatának és az őket összekötő kohéziónak is köszönhető. Nem meglepő hát, hogy zárt körűen is megemlékeztek a nemes évfordulóról. Ennek első állomása az ex-honvédosok és barátaik összejövetele volt áprilisban, a Honvéd Együttes Kerepesi úti székhelyén, a sokat látott földszinti próbateremben.
A találkozón részt vettek a formáció nagy doyenjei, úgymint a 95 éves Boldog László volt táncos, Novák Ferenc „Tata” koreográfus, rendező, volt művészeti vezető, Kincses Tibor nyugállományú ezredes, volt igazgató és Péli János volt táncos, tánckar vezető, de természetesen az őket követő generációk nagy művész egyéniségei is képviseltették magukat. A külföldi turnék emlékeinek felelevenítésével, illetve rövid énekes-zenés produkciók bemutatásával zajló összegyűlés olyan jól sikerült, hogy egy második alkalomra is sort kerítettek.
„A közösséget a Honvéd Együttes név, az ott eltöltött időszak pozitív emberi és szakmai élményei, az ott folyt mindenkori kiemelkedő szakmai munka, az ezekre való emlékezések és a mindig újra találkozás öröme tartják igazán össze” – hangsúlyozta Aranyos Károly, a Honvéd Együttes volt igazgatója, egyben a programok főszervezője.
A megemlékezés csúcspontja a december 6-án 19.00 órától kezdődő jubileumi nagyegyüttesi gálaműsor lesz, melynek a Nemzeti Színház ad majd otthont. A műsor a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és zenekara, valamint a Magyar Nemzeti Férfikar (korábbi nevükön Honvéd művészeti karok) közreműködésével jön létre, amelyet Zsuráfszky Zoltán igazgató, Kossuth-díjas művészeti vezető, koreográfus rendez.