Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tűzzel, vassal

High-tech eszközök és modern kiképzés Tatán

Szöveg: Teszler Vendel | Fotó: archív felvételek, Spirit FM |  2024. november 16. 18:37

A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében folyamatosan érkeznek az új haditechnikai eszközök hazánkba. A sikeres „Embert a vasra!” toborzókampánynak köszönhetően pedig már a high-tech eszközöket a jövőben kezelő katonák is csatlakoztak a Magyar Honvédséghez. A belépők kiképzéséről Tóth István ezredessel, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár parancsnokával és Lele Gergő főhadnaggyal, a tatai alakulat vitéz Barankay József 1. Önjáró Tüzérosztály, 1. Tüzérüteg ütegparancsnok helyettesével beszélgettek a Spirit FM Katonadolog című műsorának november 16-ai adásában.

2024.11.14._Éleslövészet_vizsga__HSZ2338-Enhanced-NR

Az új eszközök működtetéséhez szükséges képességek terén elsőként a Leopard harckocsik érkezésével szereztek át-, illetve kiképzési tapasztalatot a páncélosdandár tisztjei. „Gyakran könnyebb a fiatalokat egyből az új típusra megtanítani, mint azokat átképezni, akik évtizedeket húztak le a régi technikával” – mondta Tóth István ezredes.

Az „Embert a vasra!” kampány második fázisa olyan eredményesnek bizonyult, hogy a PzH 2000-es önjáró lövegek kezelésére bevonulókkal gyakorlatilag fel is töltődött az MH Klapka György 1. Páncélosdandár tüzérosztályának létszáma. „Hogyha valaki hozzánk akart kerülni, akkor hozzánk tudott kerülni” – jegyezte meg ezzel kapcsolatban Lele Gergő főhadnagy, aki mielőtt még kiképzőként találkozott volna az újoncokkal, az „Embert a vasra II.!” kampány arcaként aktívan részt vett a toborzásukban is.

PzH2000_KL

„Rengeteg helyen jártunk az egész országban a PzH-löveggel, a Gidránokkal és a felderítőkkel. Nagyon pozitívan fogadtak bennünket mindenhol” – mesélte a főhadnagy, hozzátéve: úgy érzi, hitelesen át tudták adni az információkat a Magyar Honvédségről, a katonai életpályáról és a dandár eszközparkjáról. A toborzóeseményeken elhangzottak rengeteg érdeklődőt vonzottak és a jövő tüzérei valóban high-tech környezetbe kerültek. A tatai laktanya új létesítményekkel bővült az elmúlt években és a honvédek kiképzési rendszere is megújult. A leendő PzH kezelők kiképzésének legfontosabb eleme a 21. századi oktatási körülményeket biztosító szimulátorközpont.

„A tüzérosztály szimulációs rendszere több részegységből áll. A lövegkezelők képzésére három toronyszimulátor szolgál, a belsejük gyakorlatilag ugyanúgy van kialakítva, mint az igazi harcjárműé” – avatta be a szakmai részletekbe a hallgatókat Tóth István ezredes. A tökéletes hasonmás az igazi PzH-ban szükségesekkel megegyező mozdulatokat követel, az így végrehajtott lövéseket viszont virtuális térben lehet követni az eszközzel, miközben a próbalöveg – robbanás nélkül – egy futószalagon visszagördül és újra lehet tölteni.

2024.11.02_Katonadolog

„Amellett, hogy a kiképzésünk így jóval költséghatékonyabb, a katonák is jóval magabiztosabbak lesznek, mert egy-egy elhibázott feladatot újra és újra meg tudunk velük ismételtetni” – mondta a dandárparancsnok. „Élményszerű” – így jellemezte egy szóval a szimulátort Lele Gergő főhadnagy, hozzátéve, hogy saját ütege meglepően jól összekovácsolódott a felkészítés során, a katonák mindent megtanultak, tisztességgel, becsülettel tették a dolgukat és már készen állnak egy éles gyakorlatra.

A műsor végén arról is mesélt a két meghívott vendég, hogy őket ki és mi vezette a honvédség soraiba. Lele Gergő főhadnagy tulajdonképpen már gyerekkora óta katonának készült, míg Tóth István ezredest egy középiskolás osztálytársa beszélte rá, hogy együtt jelentkezzenek a katonai főiskolára. A sors fintora, hogy az illetőt végül nem vették fel, Tóth István ezredes viszont most, bő két évtizeddel a beszélgetés után, az ország egyik legjelentősebb alakulatának a parancsnoka.

A Spirit FM Katonadolog című műsorának korábbi adásai ide kattintva már a YouTube-on is visszanézhetőek.

Az aktuális, valamint a korábbi adásokat az alábbi linkekre kattintva tudják meghallgatni:

Apple podcast

Spotify

Anchor