Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az uzsoki hős

A Magyar Honvéd magazin legfrissebb számából

Szöveg: honvedelem.hu |  2024. november 16. 12:33

Csermák Mihály ezredes az első világháború keleti hadszínterén, az Uzsoki-szoros védelmében szerzett hírnevet magának. Jóllehet, nem vált annyira ismertté, mint a limanowai hős, a császári és királyi 9. huszárezredet irányító Muhr Ottmár ezredes, de a soproni huszárok parancsnokához hasonlóan a korabeli újságok őt is igyekeztek követendő példaként állítani a hátország számára.

Magyar_Honvéd_magazin_202411_boritó

A Baján, 1863. június 9-én született Csermák Mihály elemi iskoláit szülővárosában végezte, majd 1878–1882 között a pozsonyi császári és királyi gyalogsági hadapródiskolába járt, ahol tanulmányait „nagyon jó” eredménnyel zárta. Útja innen a császári és királyi 52. gyalogezredbe vezetett: a 19 éves hadapród tökéletes minősítést kapott magyar és német nyelvből, de katonai ismereteit szintén hasonlóan értékelték a személyi lapján, sőt elöljárói már ekkor felfigyeltek oktatói vénájára is. Felettesei szerint „nagyon igyekvő hadapród, aki a legszebb reményekre jogosult.” A következő évben annyival toldották meg mindezt, hogy „határozott, erős karakterrel” bír.

1884-től 1886-ig Pécsett gyalogsági lovaglótanfolyamon vett részt, amelyet jó eredménnyel zárt. 1885-től hadnagyként teljesített szolgálatot, majd négy év múlva főhadnaggyá léptették elő, miközben értékelései továbbra is kitűnőek voltak: 1890-ben például azt emelték ki vele kapcsolatban, hogy magabiztossága mellett gyors felfogóképességgel rendelkezik, s ennek köszönhetően higgadtan hoz döntéseket.

1895-ben a budapesti tiszti iskolát végezte el ugyancsak kiváló eredménnyel. Tanulmányút keretében járt Dél-Tirolban – a hegyi hadviselés terén ott elsajátított tudásnak később, az első világháború keleti hadszínterén vette nagy hasznát. 1905-től 1907-ig Szerbiában, valamint a Balkán-félsziget távolabbi területein is megfordult, Szófia és Konstantinápoly mellett még Görögországba is eljutott. Itt érdemes megjegyezni, hogy az első világháború előestéjére az Osztrák–Magyar Monarchia szinte teljes területét illetően széles körű és jelentős ismeretekkel rendelkezett – leszámítva épp a majdani frontszolgálatának helyszínét, Kelet-Galíciát, illetve az Uzsoki-szoros környékét.

További részletek a Magyar Honvéd magazin november 15-én, pénteken megjelent számában!