Kétszeresen is példaképek
Szöveg: Navarrai Mészáros Márton | Fotó: Pintér Ákos |  2024. november 16. 11:51„Csodálatos sportszerepléseteknek köszönhetően nemcsak saját magatoknak és Magyarországnak szereztetek dicsőséget, de a Magyar Honvédségnek is: katonaként és sportolóként az egész nemzet számára vagytok igazi példaképek” – fogalmazott Schmidt Gábor, a HM sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára a tavalyi évben világ- vagy Európa-bajnokságon sikert elérő katonasportolók emléktáblájának avatásán, az MH Altiszti Akadémia Budai II László Sportcsarnoka előtt, november 15-én, pénteken.
„Mindannyiunk számára fontos eredmény, hogy az MH Sportszázad ilyen sikeres sportolóink körében. Örülök, hogy azok a versenyzőink, akik nap mint nap a sportvilág kiemelt eseményein elért eredményeikkel okoznak felejthetetlen pillanatokat minden magyar sportbarátnak, gondolnak sportkarrierjük utáni életükre is: élnek a honvédség által kínált életút lehetőségével, hogy hazájukat a pályán kívül is szolgálják” – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Schmidt Gábor elmondta: a szorgalom, a kitartás, a csapatban gondolkodás, a társak tisztelete és hazaszeretet „mind olyan tulajdonság, amely nélkül senki nem lehet jó katona, de eredményes sportoló sem.” Mint felidézte, amikor 2022 májusában, az Emberi Erőforrások Minisztériuma megszűnésével, a Honvédelmi Minisztériumhoz került a Sportért Felelős Államtitkárság, sokan nem értették, hogy miként kapcsolódhat a két, látszólag egymástól távol álló szakterület.
„Az elmúlt több mint két év azonban bebizonyította, hogy milyen sok közös érték jellemzi a sportolókat és a honvédség tagjait. Nemcsak a sportpályán, a páston, a vízen vagy éppen a szőnyegen, de a Sportszázad kötelékében is minden nap példát mutattok abból, hogyan kell büszkén viselni a magyar címert, hogyan kell a hazát az olyan elődökhöz is méltó módon szolgálni, mint Budai II László” – említette az Aranycsapat olimpiai bajnok jobbszélsőjét azoknak a katonasportolóknak, akiknek a márványból készített emléktábláját Adolf Balázs kétszeres világbajnok kenussal közösen leplezte le.
Dr. Eleki Zoltán ezredes, a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökség csoportfőnök-helyettes beszédében kiemelte: általánosságban a hivatástudat, azon belül is a katonai hivatástudat szempontjából nagyon fontosnak tartja a Magyar Honvédség két, élsportolókból álló alegységét. „A Magyar Honvédség aktívan támogatja a katonasportolóinkat a sportkarrierjükben, de egyúttal garanciát vállal a jövőjükre is, mert ha befejezik az élsportolói pályafutásukat, továbbra is számítunk a szolgálatukra” – hangsúlyozta.
Megbecsültnek érzik magukat
Adolf Balázs kenus katonasportoló (fenti képünkön) másfél éve tagja az MH I. Sportszázadnak. „A klasszikusnak számító evezősportokat a múlt század elején-közepén felváltó kenu egyéni sportág, de ettől függetlenül csapatban szoktam edzeni. Mivel fontosnak tartom a csapatmunkát, igazi megtiszteltetésként gondolok arra, hogy benne lehetek a sportszázadban: nagyon sok kiváló sportolóval tudtam kapcsolatot létesíteni, barátkozni, tanácsokat adhatunk egymásnak és motiváljuk is a másikat” – közölte portálunkkal a kétszeres világbajnok. A tizedes elmondta, a Magyar Honvédség 2017-ben, élsportolókból létrehozott gárdája nem csak kiszámítható életpályamodellt kínál neki, hanem elősegíti a jó versenysport eredményeket. „Egy évvel ezelőtt itt voltam a 2022-es sikerek előtt tisztelgő márványtábla avatásán, s nagyon reméltem, hogy egyszer az én nevem is felkerül majd a sportcsarnok falára. Megható érzés, hogy a következő évben, tehát most ez megvalósulhatott” – fűzte hozzá.
Guzi Blanka, csapatban Európa-bajnoki aranyérmes, egyéniben ezüstérmes öttusázó négy éve tagja az MH I. Sportszázadnak, jelenleg szakaszvezetőként szolgál. „A 2021. évi Felnőtt Európa-bajnokságon második helyezést szereztem egyéniben, így két éve már felkerülhettem erre a falra. Most azért kaptam helyet a márványtáblán, mert az öttusacsapat tagjaként harmadik lettem a tavalyi európai játékokon. Büszkeséggel szemlélem, hogy már nem pusztán egy, hanem két táblán is szerepel a nevem. Csak azt bánom, hogy az ötkarikás táblán nem leszek rajta, mert idén negyedik lettem a párizsi olimpiai játékokon, viszont tényleges motivációként fűt, hogy felkerüljek a következő olimpiai táblára” – nyilatkozta az öttusázó.
Katonák és sportolók