Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Napóraavató a Stefánia Palota kertjében

Szöveg: Faragó Fanny |  2017. augusztus 15. 15:04

A Stefánia Palota − Honvéd Kulturális Központ kertjében avatták fel ünnepélyes keretek között dr. Balla János nyugállományú mérnök ezredes „Balla-féle Percpontos napóráját” augusztus 15-én, kedden délelőtt.

1596037257

Balla József nyugállományú mérnök ezredes, tervezetével a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. (HM Zrínyi Kft.) térképészeti osztályához fordult segítségért, ahol dr. Mihalik József, a térképészeti ágazati igazgató-helyettese segített az ötlet megvalósításában.

Az ünnepélyes felavatáson Benkóczy Zoltán, a HM Zrínyi Kft. ügyvezetője Megay László író szavaival köszöntötte a résztvevőket: „Ez a szerkezet az időt mutatja. És hogy mi az idő? Mióta világ a világ ezt a legbölcsebb bölcsek sem tudták megmondani. Csak azt, hogy tőlünk függetlenül létezik, halad, visszafordíthatatlan… és jól kell gazdálkodni vele. Úgy érzem, hogy Balla ezredes úr jól gazdálkodott az idővel és aktív évei után sem állt le a munkával, amelynek gyümölcse most itt látható előttünk."

1596037257

Dr. Balla János 1951-től a Térképésztiszti Iskola tanulója volt, majd a BME HMK TT tiszti hallgatójaként végezte tanulmányait. 1957-től topográfus, geodéta és kutatómérnökként tevékenykedett a Térképészeti Intézetben. 1971-től az Asztrogeodéziai Állomás tudományos kutató főmérnöke volt, kandidátusi tudományos fokozatot szerzett, később kinevezték az állomás parancsnokává – tudtuk meg Németh László nyugállományú mérnök alezredestől, a HM Zrínyi Térképészeti ágazatának igazgatójától.

„Körülbelül nyolc évvel ezelőtt eszembe jutott, hogy a nap árnyéka matematikailag talán kiszámítható. Előszedtem a szükséges szakirodalmat és képleteket, majd a kézi számológépem segítségével elkezdtem kiszámítani a napárnyék egyes pozícióit. Sok tele bőröndre jutó papiros próbálkozás és a kartonból, fából készített makettek vizsgálata után, négy év munkájának gyümölcseként létrejött, a horizontális napóra koncepciója." – árulta el a tervezési folyamatról dr. Balla János.

1596037257

A beszédeket követően a tervező és Benkóczy Zoltán ünnepélyesen felavatta az alkotást, majd dr. Mihalik József gyakorlatban ismertette az óra működési mechanizmusát.

A Stefánia Palota kertje méltó helyet biztosít a napórának, remélve, hogy minél többen megismerik a tervező egyedi alkotását. Dr. Balla János nyugállományú mérnök ezredesnek köszönhetően már nem csak a szobrászati remekművekben és a virágokban gyönyörködhetnek az arra járók.

1596037258


Fotó: a szerző felvételei