Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Természeti kincsek a táborfalvai lőtéren

Szöveg: Kovács Dániel |  2013. június 22. 9:02

A magyar Alföld különleges, rejtett kincse a Turjánvidék. Itt található a Dabasi Turjános Természetvédelmi Terület és hazánk egyik legnagyobb aktív katonai lőtere, a táborfalvai lő- és gyakorlótér. Az egyedülálló élőhelyek és az ott élő ritka fajok megóvása érdekében a közelmúltban ötéves természetvédelmi program indult.

A Duna−Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a Honvédelmi Minisztérium
Fegyverzeti és Hadbiztosi Hivatal, a Honvédelmi Minisztérium Budapesti
Erdőgazdaság Zrt. és a WWF Magyarország közös program keretében mutatta
be az együttműködés eredményeit a sajtó képviselőinek.

1595955972

 

Öt éven át tartó élőhely-rekonstrukciós munka kezdődött meg a táborfalvai lő- és gyakorlótéren. A természetvédők és a honvédség együttes erővel óvják meg a páratlan természeti értékeknek otthont adó Turjánvidék egy részét. A vidék élővilága éppen a honvédségnek köszönheti, hogy hosszú évtizedeken keresztül jóformán háborítatlanul maradt fenn, lezárt területként megmenekülve az ember tájátalakító tevékenységétől, mely az Alföld más területein szinte teljesen visszaszorította az eredeti növény- és állatvilágot.

A honvédség berkein belül az 1990-es évek eleje óta foglalkoznak kiemelten a környezetvédelemmel. Az EU-csatlakozás után pedig nemzetközi programok is elindultak, mint például a Natura 2000 hálózat, mely olyan értékes élőhelyek és fajok védelmét segíti elő, melyek az Európai Unióban veszélyeztetettek, ritkák, vagy jellemzőek Európa természeti képére. Kiderült: a tízhektáros táborfalvai lőtérnek több mint a fele jelentős természeti értékkel bíró terület, több tucatnyi védett növény-, illetve állatfaj élőhelye.

1595955972

A természetvédelmi munkát a lőterek és gyakorlóterek teljes körű állapotfelmérésével kezdték. Hosszas munkával vették számba a növényeket, az állatokat és az élőhelyeket is − tudtuk meg Vokla János alezredestől, az MH Bakony Harckiképző Központ parancsnokhelyettesétől. Az elmúlt években a természetvédelmi kutatásoknak köszönhetően részletes felmérések történtek. A védett és védelemre tervezett területekre elkészült a természetvédelmi és honvédelmi szervek együttműködésének köszönhetően a részletes kezelési-fenntartási terv, amely meghatározza azok jövőbeli katonai használatának feltételeit és a rájuk vonatkozó természetvédelmi célkitűzéseket. A cél az, hogy az elsődleges funkció, azaz a katonai használat mellett minél kevésbé sérüljön az egyedülálló élővilág. Ennek érdekében álltak szolgálatba a környezetvédelmi tisztek, akik ugyanolyan jól képzettek és elhivatottak, mint civil kollégáik. Munkájuk célja, hogy az ide érkező katonák figyelmét is felhívják az őket körülvevő természeti kincsek megóvására. A gyakorlatok során pedig erre a célra készített, speciális térképek segítségével kerülhetik el az olyan veszélyeztetett fajok élőhelyét, mint a rákosi vipera, mely egykor Délkelet-Európa nagy részén előfordult, mára azonban a Hanság, a Bócsa-Bugac-buckák és a Dabasi Turjános területeire korlátozódik a fennmaradt populáció.

1595955972

Katonák és civil szereplők munkájára egyaránt szükség van, hiszen ezt az értékes területet veszély fenyegeti, ami nem más, mint a kiszáradás. A melegedő éghajlat, a kevesebb csapadék és a mesterséges lecsapolások miatt ugyanis a vízigényes élőhelyek és élőlények fokozatosan visszaszorulnak. A LIFE+ Természet pályázat egyik célja az ide érkező vizek helyben tartása az élővilág számára. A természetvédő szervezetek és a katonák pedig továbbra is együttműködnek annak érdekében, hogy az élőhelyeket helyreállítsák és a természeti értékeket sikeresen megőrizzék a lőtér használata mellett is.

Fotó: Rácz Tünde