Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Trianonra emlékeztek Kecskeméten

Szöveg: Galambos Sándor |  2018. június 6. 10:48

Az elcsatolt területeket szemléltető országzászló mellett szervezett megemlékezést a trianoni békediktátum 1920. június 4-i aláírásának évfordulóján Kecskemét önkormányzata. A nemzeti összetartozás napjához kapcsolódva nyitották meg Szkenderovics Zoltán hagyományőrző százados az első világháború befejezéséhez kötődő katonai relikviáiból összeállított, 100 év – 100 tárgy című kiállítását.

1599188189
A Kecskemét főterén felállított országzászlónál emlékeztek meg a város lakói a trianoni szerződés évfordulójáról. A békediktátum aláírásának előzményeit és következményeit Bán János idézte fel. A Kecskeméti Televízió ügyvezető főszerkesztője beszédében Trianon előzményeit a török időkig vezette vissza. „Nándorfehérvár kápolnájában, a diadal nyomán először kongtak harangok 1456. július 22-én. Hunyadi János győzelme az utolsók egyike volt az iszlám hódítók ellen vívott egyre reménytelenebb, majd’ ötszáz éven át tartó háborúban. Ennek a háborúnak a következtében pusztult a magyarság évszázadokon keresztül, hogy önnön testével védje Európát. Az oszmán birodalom soha nem tudta teljesen hatalmába igázni Magyarországot. Ám az önpusztító, önfeláldozó harc következményeként a későn érkező felszabadító csapatok csak elpusztult országrészeket találtak. A kiirtott magyarság helyébe szerbek, románok, szlovákok, németek özönlöttek. Trianon itt kezdődött."

A békediktátum következményeit elemezve felidézte: a tragédia bekövetkezett, egy nemzet összeroskadt. „Elvették kincseit, földjeit, erdeit, nyersanyagait, gyermekeit elszakították szüleiktől. Az országrészeket az anyaországtól. Elvették múltunkat – azóta is gyalázzák, tiporják. Mintha nem tudnák megbocsátani, hogy ezt művelték velünk."

1599188189

A nemzeti összetartozás napja alkalmából rendezett megemlékezés méltóságát a külhoni magyar testvérvárosok diákszínjátszóinak műsora emelte. A Kecskeméti Színjátszó Műhely meghívására hazánkba érkezett sepsiszentgyörgyi és marosvásárhelyi fiatalok és vendéglátóik Átlépő csillagok című, vastapssal jutalmazott előadásában a marosvásárhelyi Sütő András, Kovács András Ferenc, a sepsiszentgyörgyi Farkas Árpád, a beregszászi Vári Fábián László, valamint a kecskeméti Buda Ferenc és Pintér Lajos művei hangzottak el. A rendezvényen az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázist Banka László alezredes és Szegedi Zoltán őrnagy képviselték.

A megemlékezéshez kötődően nyílt meg Szkenderovics Zoltán hagyományőrző százados, a Kiskun Huszár és Honvéd Hagyományőr Egyesület vezetőjének 100 év – 100 tárgy című kiállítása is. Az első világháború befejezésének évfordulójára összeállított tárlatot Szemereyné Pataki Klaudia polgármester ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. „Az itt látható tárgyakhoz, dokumentumokhoz, kitüntetésekhez, fényképekhez, levelezőlapokhoz kapcsolódó történetek és emberi sorsok elgondokodtatnak bennünket. Ezek az eredeti tárgyak megismertetnek velünk egy olyan világot, amely a borzalmakkal és nehézségekkel együtt választ ad arra is, hogy milyen szerepet játszanak a történelmünk értékei mai életünkben, hogyan tudunk ezekből az értékekből meríteni. Ezek a tárgyak az első világháború megpróbáltatásain keresztül mutatják be a magyar nép önfeláldozását" – nyitotta meg a tárlatot a polgármester asszony.

1599188189

Fotó: a szerző felvételei