Hagyományokra építve
Szöveg: Bányász Eszter | Fotó: Szabó Lajos zászlós |  2024. november 21. 20:40„Amikor az ember technikát, fegyverzetet, egyenruhát vásárol, vásárol azzal egy filozófiát is” – hangsúlyozta dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke a Honvédelmi Minisztérium Katonai Örökség Főosztálya által szervezett, „Szablyával írt életek” című workshopon, a Bálna Honvédelmi Központban, november 21-én.
Horváth Tamás, a HM Katonai Örökség Főosztály vezetője nyitóbeszédében emlékeztetett a főosztály kettős feladatrendszerére: egyrészt ápolja a katonai hagyományokat a honvédségen belül, másrészt együttműködik a katonai hagyományőrzést folytató civil szervezetekkel. „A honvédség jelenleg komoly változáson megy át, és szándékosan nem a megújulás szót használom, mert inkább a hagyományokhoz való visszatérés a cél” – emelte ki a főosztályvezető. Hozzátette, hogy éppen ez a rendezvény célja, eligazodni a számos területre kiterjedő változásokon.
A Magyar Honvédség szervezeti kultúrájában történő paradigmaváltásról dr. Böröndi Gábor vezérezredes tartott előadást a meghívottaknak, az alakulatok parancsnokhelyetteseinek, törzsfőnökeinek, illetve vezénylőzászlósainak. Kiemelte, hogy minden változás egy három komponensből álló célért történik, egy jól kiképzett, megfelelően felszerelt és magas morállal rendelkező haderő megteremtéséért.
A Honvéd Vezérkar főnöke hangsúlyozta, hogy több mint húsz-harminc éves gondolkodásmódot kell jelenleg levetkőzni, és ehhez jó alapot szolgáltat a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program, ami egyebek között intellektuális kihívás is a katonák előtt.
„El kell érnünk, hogy az unokáinknak és az őket következő nemzedékeknek is legyen Magyarországa, és ennek letéteményese maga a Magyar Honvédség. Bár tudjuk, hogyha kell, az életünket kell adni a hazáért, én most mégis azt kérem önöktől, hogy éljenek a hivatásukért” – zárta gondolatait a Honvéd Vezérkar főnöke.
Dr. Töll László ezredes, katonai identitásért felelős miniszteri biztos kiemelte, hogy minden hadseregnek a hadtörténet adja meg a gyökereket. „A hadtörténet tanulmányozása mintázatot ad a világról, segít megérteni azt. Tartást és lelkierőt ad, és ha megfelelően tanulmányozzuk, akár a túlélést is jelentheti” – hangsúlyozta a miniszteri biztos.
A workshopon az egyenruha szerepéről dr. Baczoni Tamás őrnagy, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum főmuzeológusa, a kitüntetések szerepéről pedig dr. Sallai Gergely főtanácsos, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum numizmatikai gyűjteményvezetője beszélt.
A rendezvényen résztvevők egy-egy példánnyal gazdagodtak a főosztály és a múzeum által közösen készített, a Magyar Honvédség alakulatainak névadóit bemutató kötettel. A mű megírásának célja az volt, hogy a katonai szervezetek állománya megismerhesse belőle ezen hős katonáknak az életútját, köztük Dánielfy Tiborét, Sodró Lászlóét és Krause Károlyét, akiknek életéről most először született összefoglaló munka.
Workshop a Bálnában