Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Rekordnevezés a CanSat műholdszimulációs versenyen

Nem lehet elég korán kezdeni a szakmai hálózatépítést

Szöveg: Navarrai Mészáros Márton | Fotó: archív felvételek |  2024. november 20. 16:20

Az Európai Űrügynökség (ESA) középiskolásoknak meghirdetett CanSat nemzetközi műholdszimulációs verseny elsődleges vállalása, hogy kézzel fogható, élményszerű ismereteket ad át az űriparról. A hazánkban a Magyar Honvédség támogatásával zajló verseny résztvevői november 23-án Budapesten, az ELTE Természettudományi Karán (TTK) találkoznak először személyesen.

2024_rakétateszt_Tatárszentgyörgy_SG

A döntőig még hosszú az út, a középiskolás versenyzőknek addig számos feladatot kell végrehajtaniuk – fogalmazott Horváth Attila alezredes, a Honvéd Vezérkar Képességfejlesztési Iroda (HVK KFI) Műholdoperációs-képességek Osztályának osztályvezetője a Hargitai Ádám főhadnaggyal, a Műholdoperációs-képességek Osztály beosztott tisztjével közösen adott interjújában a CanSat nemzetközi műholdszimulációs verseny soros évadjának első találkozója előtt.

A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) által szervezett, legutóbbi magyarországi döntőt áprilisban tartották az MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság tatárszentgyörgyi lő- és gyakorlóterén. Milyen állomáshoz érkezik a CanSat verseny magyar programja november 23-án, szombaton?

Hargitai Ádám főhadnagy: A versenyévad nagyjából a tanév rendjéhez igazodik, ősszel írja ki a szervező és tavasszal van a döntő. A jelentkezés októberben lezárult, és már elkezdődött például a csapatok oktatása is. A novemberi találkozó – a korábbi online lehetőségek után – az első személyes találkozási lehetőség, ahol a csapatok megismerkedhetnek a szervezőkkel, de természetesen egymással is.

Mióta rendezik meg az eredetileg 1999-ben útjára indított nemzetközi műholdszimulációs verseny magyar döntőjét, hazai kísérőprogramjait?

Horváth Attila alezredes: 2020-ban egy kis, néhány csapatból álló versenyt tartottak, mert a koronavírus-járvány nem tette lehetővé egy nagy rendezvény lebonyolítását. 2022 őszétől zajlik a megmérettetés a jelenlegi formájában.

20240405_Táborfalva-műholdszim.verseny_PAKO_1

Milyen módon csatlakozik ehhez a Magyar Honvédség?

Horváth Attila alezredes: Elsősorban a döntő megrendezését támogatjuk. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Suborbitals elnevezésű rakétaépítő csapatának rakétái viszik fel a döntős CanSat csapatok műszercsomagjait, hogy végrehajthassák a tudományos programjukat. A mi gyakorlótereink elég nagyok ahhoz, hogy az ejtőernyővel leereszkedő rakéták és maguk a rakétaszondák, a CanSat-ek is biztonságosan földet érjenek. Ehhez biztosítunk tűzoltó- és mentőtámogatást is a biztonságos körülményekért, de mi felelünk a csapatok és a rakéták indításhoz szállításáért, miközben kivesszük részünket a CanSat-ek földet érés utáni keresésében is.

Hány versenyzőre számítanak az ELTE TTK Lágymányosi kampuszán? Kik képviseli a honvédséget?

Hargitai Ádám főhadnagy: Egy csapat 3-6 főből áll. Összesen 84 csapat jelentkezett, ez 300-400 fő részvételét jelenti. Nagyon örülünk ennek, mert eddig nem volt még ilyen nagy a létszám! A Magyar Honvédség részéről a Honvéd Vezérkar Képességfejlesztési Iroda felelős a döntő helyszínbiztosításáért, így mi leszünk ott a találkozókon is.

20240405_Táborfalva-műholdszim.verseny_PAKO_4

Milyen fajta tapasztalatot gyűjthettek azok, akik részt vettek az áprilisi döntőben? És azok, akik most szombaton találkoznak egymással?

Horváth Attila alezredes: A legfontosabb, hogy a résztvevők egymással találkozzanak, mert az egyik cél a közösségépítés, hogy a diákok és a tanáraik között is szakmai hálózatok alakuljanak ki. A CanSat minden csapatnak egyfajta mini űrprogram. Projekt- és csapatmenedzsmenttel, társadalmi kommunikációval, marketinggel is foglalkozniuk kell a szűkebb szakmai feladatok – elektronikai- és szoftverfejlesztés, 3D nyomtatás, hardveres feladatok – mellett. A döntősök kiválasztása a csapatok által beadott dokumentációk alapján történik, így megtanulnak angolul szakmai jelentéseket, beszámolókat írni, és még képes, videós háttéranyagot is készíteniük kell.

Több világsztár kutató – köztük Detre Örs Hunor, nemzetközi elismertségű űrkutató – és prominens szakember – például a szintén űrkutató dr. Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa – jelen volt nem csak az áprilisi döntőn, hanem a korábbi évek programjain. Milyen plusz támogatást ad a jelenlétük?

Hargitai Ádám főhadnagy: Tervezetten a miniszteri biztos asszony ismét jelen lesz, és Detre Örs Hunor is bemutatja a CanSatlab hálózatot. A magyar verseny annyira sikeres, hogy nemzetközi híre lett, így külföldi vendégre is számíthatnak a résztvevők. Természetesen a szervezésben nélkülözhetetlen segítséget nyújtók, így például egyetemek képviselői is tiszteletüket teszik. A legmagasabb szakpolitikai és szakmai szinten is figyelnek a versenyre. A CanSatlab hálózat, amit Örs bemutat, egyedülálló lehetőséget teremt a versenyzőknek a legjobb feladatvégzéshez. Az egyetemek is érdeklődnek, a CanSatet követő, azon induló diákokat minden egyetem szívesen fogadja hallgatóként. A tanulók pedig első kézből kapnak meg pályaválasztást, továbbtanulást segítő információkat.

20230412_KG_ujdorogd_cansat_2

Milyen űrkutatással kapcsolatos sikerek elérésében működött közre a Magyar Honvédség idén?

Horváth Attila alezredes: Magyarországon és a NATO-ban is fejlesztik a haderőt. A Honvéd Vezérkar Képességfejlesztési Iroda szakemberei már a harmadik idei NATO-gyakorlatukra készülnek, ahol a gyakorlatvezetésben fognak szakértőként dolgozni annak érdekében, hogy a NATO erői a legjobb kiképzést kapják a katonai űrtevékenységekkel kapcsolatban. Az egyik tisztünk már a Szövetséges Műveleti Parancsnokság állományában szolgál, és a Steadfast Duel 2024 elnevezésű gyakorlaton ő volt az űrműveleti részleg vezetője. A hazai haderőfejlesztés keretében beszerzett eszközök egy része is használ űrszolgáltatásokat; ezzel kapcsolatban itthon is elkezdődött a kiképzés. A gyakorlatokon túl erősítjük a nemzetközi kapcsolatainkat is. Magyarország már tagja a NATO Allied Persistent Surveillance from Space elnevezésű programjának, és októberben csatlakozott két olyan újabb fejlesztéshez, amelyek műholdak építésével, indításával és távközléssel foglalkoznak.

20230412_KG_ujdorogd_cansat_3