Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Biztonságpolitika – ez történt a 31. héten Európában

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2014. augusztus 5. 21:51

Az orosz külügyminisztérium nehezményezte az EU gazdasági szankcióit és magasabb energiaárakkal fenyegette meg Európát. A kiadott közlemény szerint a „harmadik szakaszban” a szankciók nem kevésbé lesznek hatással Oroszországra, mint az Unióra. Moszkva azzal is vádolta az EU-t, hogy túlságosan az USA befolyása alatt áll.

http://biztonsagpolitika.hu/?id=16&aid=1466&title=ez-tortent-a-heten-31-het
Mély reformokra van szükség az EU működésében és kormányzásában azért, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradjon – mondta az új brit külügyminiszter. Philip Hammond emellett szeretné újratárgyalni a brit kapcsolatokat a 2017 második felére tervezett népszavazás nyomán és bizonyos hatáskörök nemzeti szintre való visszavételéről is beszélt.

Két és fél órás zárt ajtók mögött zajló tárgyalás alkalmával találkozott a spanyol miniszterelnök Mariano Rajoy és Artur Mas katalán elnök. Ez a találkozás volt az utolsó alkalom a három hónap múlva esedékes népszavazást megelőzően a két fél között. Jelenleg a 7,5 millió fős katalán lakosság 70 százaléka támogatja a népszavazási kezdeményezéseket.

A Kijev által április közepén indított speciális katonai műveletek támogatására naponta 70 millió hrivnyát (5,8 millió dollár) fordítanak – közölte Petro Poroshenko ukrán miniszterelnök. Mindemellett módosították az állami költségvetést és 758 millió dollárt csoportosítottak át a fegyveres erők számára, valamint 158 millió dollárt Luhanszk, illetve Donyeck régiók infrastruktúrájának helyreállítására. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) információi szerint a zavargásoknak 1129 civil áldozata és 3442 sérültje van.

Július 29-én az Egyesült Államok is kiszélesítette az Oroszországgal szembeni gazdasági szankcióit, amelyek az orosz gazdaság kulcsfontosságú területeit is érintik. Barack Obama amerikai elnök szerint leállítják az orosz energiaszektor számára szükséges fejlett termékek és technológiák exportálását, valamint további orosz bankok és hadiipari vállalatok kerülnek feketelistára.

Az Egyesült Királyság parlamentjének alsóháza által július 31-én nyilvánosságra hozott jelentés szerint az Ukrajnában folyó konfliktus rámutatott a NATO felkészültségében tapasztalható súlyos hiányosságokra, ezért radikális reformokra lenne szükség. Habár a képviselők szerint egy NATO ellen irányuló hagyományos támadásnak továbbra is alacsony a valószínűsége, felhívták a figyelmet a kibertámadások és irreguláris fegyveres csoportok szerepének jelentős növekedésére.