A mongolok győztek, de hazánk fennmaradt
Szöveg: Antal Ferenc | 2018. április 13. 9:22Pontosan 777 éve, 1241. április 11-én, a muhi csatában az országot elözönlő mongol hadak súlyos vereséget mértek a magyar seregre. Az ezt követő mongol megszállás, a tatárjárás az ország lakosságát szó szerint megtizedelte, területét pusztasággá változtatta.
„A magyarok azonban nem mentek el a Sajóig, hanem Hejő környékén vertek tábort, ami váratlanul érte a mongol hadvezetést" – mondta kérdésünkre dr. Négyesi Lajos ezredes, hadtörténész, hozzátéve: a mongolok kénytelenek voltak átvenni a kezdeményezést és az éjszaka folyamán megkezdték az átkelést a hídon. „Mikor Batu látta, hogy a magyar sereg nem mozdul a táborából, úgy döntött, hogy megújítja a tervét és egy átkelés után lecsap a magyar táborra. Ebben segítségére volt a holdvilág nélküli sötét éjszaka" – tette hozzá Négyesi Lajos.
Miközben a táborban a visszatért csapatok győzelmét ünnepelték, hajnaltájt a tatárok két hadigépet vontattak a hídfőhöz és lőni kezdték a hídőrséget. „Az éjjeli vereségüket követően a tatár sereg két részre oszlott. Az egyik Batuval a hídnál maradt, a másik Szübeetej vezetésével a Sajó alsó folyásánál készült az átkelésre. Ők azzal a problémával szembesültek, hogy a széles ártérrel rendelkező folyón a vaksötétben szinte lehetetlen feladatnak tűnt az átkelés. Kínai források megemlítik, hogy valamiféle pontonhidat voltak kénytelen készíteni a parton talált faanyagból – fogalmazott Négyesi Lajos, aki úgy vélekedett, ezzel a déli tatár csoportosítás jelentős késésbe került a hídnál támadó Batuhoz képest.
A Kalka-menti csatához hasonlóan a tatárok nem tudtak sok mindent kezdeni a megerődített táborral, így az valamilyen szinten menedéket nyújtott a magyaroknak. A csata azonban elveszett, a vérszomjas tatár lovasok üldözőbe vették a menekülőket. „Az európai hadikultúrában az volt az elterjedt, hogy aki megtartja a területet, az a győztes, míg a sztyeppei kultúrákra jellemző, hogy az ellenséget addig kell üldözni, amíg teljesen harcképtelenné nem válik. A mongoloknál is addig tartott a harc, míg van élő ellenség" – mondta a hadtörténész, aki szerint mindkét oldalnak megvolt a reális esélye a győzelemre, hisz nagyjából egyenlő létszámú és harcértékű seregek csaptak össze. „A tapasztalt mongol hadvezetéssel szemben azonban IV. Béla nem volt jó hadvezér. A magyar sereg megosztott volt, ennek ellenére mégis nagy bátorsággal vette fel a harcot egy olyan ellenféllel, amely addigra Ázsia nagy részét és Kelet-Európát is elfoglalta" – fogalmazott Négyesi Lajos ezredes.