Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A Pueblo-incidens

Szöveg: Révész Béla |  2018. január 23. 17:11

Mindössze néhány éve derült ki, mi is történt pontosan ötven évvel ezelőtt, 1968. január 23-án és utána Észak-Koreában, illetve az USA döntéshozó szerveinél. Konkrétan majdnem atomháborúba csapott át egy kémhajó elfogása.

Ez az ügy annak idején nem kapott nagy nyilvánosságot. Az amerikai közvélemény és az USA hadereje a vietnámi háborúval volt elfoglalva, előbbinek érdeklődését, utóbbinak ereje nagy részét az ott zajló konfliktus kötötte le. De a hidegháború a világ más részein azért nem tartott szünetet. Észak-Koreában sem, amelyet az 1950-es, újraegyesítés miatt indított, majd befuccsolt invázió okán érthetően idegesen és aggódva kémlelt az Egyesült Államok. Szó szerint. Minden eszközt bevetettek, hogy információt szerezzenek az észak-koreai tervekről, különös tekintettel egy esetleges újabb háború kirobbantásának részleteiről. Ezen tevékenység egyik eleme volt a USS Pueblo térségbe küldése is. A hajó valamikor teherszállításra épült 1944-ben, aztán a korai válság idején kutatóhajónak álcázott kémhajót fabrikáltak belőle, hogy az USA számára minél több információt gyűjtsön be az indokínai térségből és a Koreai-félsziget közeléből. 1968 januárjában is ezzel a feladattal futott ki egy Japánban lévő amerikai támaszpontról. Küldetése szerint az észak-koreai titkosított kommunikációs csatornákat kellett volna lehallgatnia (még nemzetközi vizekről), nincsenek-e újabb inváziós készülődésre utaló jelek. A parancsot azonban soha nem hajthatta végre. A koreaiak azóta is ragaszkodnak ahhoz a verzióhoz, amely szerint a Pueblo behajózott az ő felségvizeikre január 23-án. A kémhajónak esélye sem volt a felfegyverzett hadihajók ellen. Az észak-koreai katonák a teljes legénységet (nyolcvankét főt) fogságba ejtették, míg a hajót bevontatták az egyik kikötőjükbe.

1596043821

Az amerikai vezetés érthetően tombolt a dühtől. Egyfelől óriási blamázs volt hajójuk és legénységének fogságba esése, ám volt valami, ami még kínosabbá tette az incidenst. A Pueblo rogyásig volt pakolva a legmodernebb kémtechnikával és dekódoló készülékkel. Nem nehéz kitalálni, mit jelentett, hogy ezek ellenséges kezekbe kerültek. A pánik akkora volt, hogy a Pentagon azonnali megoldást sürgetett. Miután a haderőt szinte teljesen lekötötte a vietnámi háború, nem sok esély volt egy hagyományos, szárazföldi háborúra. Valamelyik zseninek így az az ötlete támadt, hogy atomot dobnak Phenjanra és a katonai támaszpontokra Észak-Koreában. Bármennyire vad volt az elképzelés, a vezérkar elfogadta azt, s a hadművelet már nevet is kapott. Ez lett az Operation Freedom Drop, amely – ha elindítják – valószínűleg menthetetlenül atomháborúra változtatta volna hidegháború elnevezést. Szerencsére mindkét oldal adott még egy esélyt, hogy más úton rendezzék a konfliktust. Ebben oroszlánrészt vállaltak a szovjetek, akik nem nagyon örültek volna neki, ha a fél világ lángba borul néhány tucat amerikai katona miatt, főleg úgy, hogy a hajó titkos berendezését már elemeire szedték. Mindent bevetettek hát, hogy meggyőzzék a koreaiakat, nem ér annyit a dolog, amennyit gondolnak róla. Közreműködésük végül sikerrel járt. Tizenegy hónappal a Pueblo elfogása után Észak-Korea a demarkációs vonalon átívelő, beszédes nevű Bridge of No Return hídon elengedte a Pueblo sok szenvedésen átment, elgyötört legénységét.

1596043821

A hajó természetesen maradt a koreai partokon. A mai napig ott áll az északi propaganda szolgálatában, az amerikai haditengerészet és a Pentagon legnagyobb bosszúságára, rozsdásodó mementóként emlékeztetve, mennyire közel állt a világ egy atomháborúhoz, anélkül, hogy bármit is sejtett volna belőle.

1596043821