Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Augusztus 11-én halt meg a híres törökverő

Szöveg: Kovács Dániel |  2015. augusztus 11. 19:19

Ötszázötvenkilenc évvel ezelőtt, augusztus 11-én halt meg Hunyadi János, a magyar történelem egyik leghíresebb hadvezére. A rettegett törökverő halálát pestis okozta nem sokkal az után, hogy Nándorfehérvárnál sikerült megállítania II. Mehmed török szultán hódító seregét.

1595998540

Hunyadi János karrierje már fiatalon elkezdődött, mikor Zsigmond király udvarába került apródnak. Gyorsan lépdelt felfelé az udvari ranglétrán, az uralkodó társaságában bejárhatta egész Európát. Tanulóévei alatt részt vett a törökök és a husziták ellen folyó háborúkban is, ekkor ismert meg számos olyan taktikát és harcmodort, amelyet hadvezérként később sikerrel használt fel.

1433-ban feleségül vette Szilágyi Erzsébetet, akitől fiai, László és későbbi királyunk, Mátyás születtek. Hunyadi Zsigmond király hosszú uralkodása alatt lovagi címet szerzett, majd Albert kétéves királysága idején megszerezte a szörényi bánságot.

Az 1439 utáni trónviszályban a lengyel Jagelló Ulászló mellé állt, aki részben neki is köszönhette az özvegy Erzsébet királyné feletti győzelmet. A fiatal király hálából jelentősen növelte Hunyadi birtokait, aki báni címe mellett Erdélyt is megszerezte magának. Ekkor került szembe a hódító törökökkel, akiket többször is sikerült megfutamítania. 1441-ben Szendrő mellett megverte Isza bég seregét, 1442-ben pedig az Erdélyre támadó Mezid béget győzte le. A győzelmeknek köszönhetően sokan már abban reménykedtek, hogy a törökök végleg kiszorulnak Európából.

1595998540

Ezt a látszatot keltette Hunyadi János 1443-as balkáni „hosszú hadjárata" is, amely során számos béget megvert, miközben fellázította és felszabadította Szerbia és Bulgária jelentős részét. A győzelmek azonban nem hoztak tartós eredményt, ugyanis a törökverő hadvezér csak kisebb tartományi seregek felett aratott diadalt, nem a szultáni főerők ellen. Még ebben az évben fordult is a hadiszerencse, a novemberi várnai ütközetben a magyar seregek katasztrofális vereséget szenvedtek. I. Ulászló meghalt a csatamezőn, Hunyadi pedig csak nagy nehézségek árán térhetett haza. Nem volt sikeresebb a következő nagy összecsapás sem, a második rigómezei ütközetben – egy szerb–albán–magyar szövetség élén – Hunyadi ismét komoly vereséget szenvedett a szultántól.

A törökverő hősnek élete utolsó évében sikerült kiköszörülni a hadvezéri hírnevén esett csorbát, ugyanis 1456-ban II. Mehmed szultán Közép-Európa kulcsát, a déli végvárrendszer legnagyobb erősségét, Nándorfehérvárt vette célba.

1595998540

Bár a harcban Hunyadi jószerével csak sógorára, Szilágyi Mihályra számíthatott, és a hadviselés költségeit is saját birtokaik jövedelméből kellett kigazdálkodniuk, világraszóló diadalt arattak a túlerőben lévő ostromló sereg fölött, amely a kiváló hadvezér életének legfontosabb, és egyben utolsó ütközete is volt.

Hunyadi győzelme meghozta a gyümölcsét – a törököknek hosszú évtizedekre elment a kedve attól, hogy Magyarországra támadjanak.

A nándorfehérvári diadal hatására ismét elkezdték tervezni, hogy végleg kiűzik az oszmánokat Európából, de ez már nem valósulhatott meg, mivel 1456. augusztus 11-én Hunyadi János is áldozata lett a táborban pusztító pestisjárványnak.

1595998541