Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A nagy szökés egyetlen túlélője van már csak életben

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. augusztus 29. 9:04

Százegy éves korában elhunyt Paul Royle egykori ausztrál pilóta, aki 1944-ben részt vett a Stalag Luft-i náci fogolytáborból való nagy szökésben. Royle vasárnap halt meg egy perthi kórházban, ahol medencecsonttörés miatt megoperálták azután, hogy három hete elesett egy idősotthonban – közölte augusztus 28-án, pénteken a fia, Gordon Royle.

A szövetséges katonafoglyok híres szökését 1963-ban megörökítette A nagy szökés című filmben John Sturges rendező. A filmvásznon az egyik főszerepet Steve McQueen játszotta, akinek alakítását Paul Royle ki nem állhatta.

Paul Royle halálával már csak egy túlélő maradt életben a Berlintől nagyjából 160 kilométerre délkeletre lévő Stalag Luft III. táborból megszökött 76 fogoly közül: a 94 éves brit Dick Churchill egykori repülőtiszt – mondta Gordon Royle.

A túlélők egyfajta klubba tömörültek, és hírlevél formájában kommunikáltak egymással, amelyben hírül adták, ha valaki meghalt közülük. A Paul Royle iratai között talált legutóbbi hírlevél szerint a Devonban élő Churchill az utolsó túlélő.

„Felhívtam tegnap Dick Churchillt, és elmondtam neki a hírt, hogy ő az utolsó túlélő" – tette hozzá Gordon Royle.

Paul Royle az 1944 márciusában végrehajtott szökésük 70. évfordulóján, tavaly felfedte, hogy soha nem szerette történetük hollywoodi feldolgozását. „Módfelett utáltam a filmet, mivel nem volt semmiféle motorkerékpár, és az amerikaiak nem voltak ott" – mondta az ausztrál ABC televíziónak, utalva McQueen drámai kísérletére, hogy motorkerékpáron szökjön meg a németek elől.

Az elképzelés, hogy motorkerékpárra pattantak és átrepültek az árammal töltött drótkerítés fölött, távol állt a valóságtól, amelyet sötétség, hideg és terror uralt – magyarázta Gordon Royle.

A 76 megszökött katonából csak hárman – két norvég és egy dán – jutott haza. 21 nemzet 50 katonáját agyonlőtték, amikor elfogták őket. 23 elkapott foglyot visszaküldtek Stalagba vagy más fogolytáborba, és ott élték túl a háborút.