Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A szíriai háború befejezését sürgette a pápa

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2018. április 2. 10:30

A Szíriában folyó „irtóháború” befejezését és a humanitárius jog betartását sürgette április 1-jén, vasárnap, hagyományos húsvéti Urbi et Orbi áldásában Ferenc pápa.

A Szent Péter-bazilika loggiáján mondott üzenetében a katolikus egyházfő egyben „a béke gyümölcseit kérte az egész világ számára, mindenekelőtt a szeretett és megkínzott Szíria számára, amelynek népességét kimerítette a véget nem érő háború". Szorgalmazta a szentföldi megbékélést, ahol „védtelen emberekre csapnak le".

A koreai-félszigeti helyzetről szólva a pápa bátorította a folyamatban lévő „párbeszédet", felszólítva a közvetlen felelősséggel bírókat, hogy „bölcsességgel és jó ítélőkészséggel járjanak el a koreai nép érdekében". „Bárcsak ezen húsvéton a feltámadott Krisztus fénye megvilágítaná valamennyi politikai és katonai vezető lelkiismeretét, hogy legyen vége a mészárlásnak" – mondta a pápa.

A pápa békét szorgalmazott Dél-Szudánban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban is. A katolikus egyházfő szorgalmazta a megbékélést a Szentföldön, ahol „védtelen emberekre csapnak le". „Fohászkodjunk a megbékélés gyümölcseiért a mai is konfliktusok sebezte Szentföld számára, amelyek nem kímélik a védteleneket" – mondta a pápa.

A koreai-félszigeti helyzetről szólva a pápa bátorította a folyamatban lévő „párbeszédet", a phenjani kísérleti atomrobbantások és ballisztikusrakéta-tesztek két éve utáni enyhülés időszakát. „Azok, akik felelősséggel bírnak, járjanak el bölcsességgel és jó ítélőkészséggel a koreai nép érdekében, és építsenek ki bizalmi kapcsolatokat a nemzetközi közösségen belül" – szorgalmazta a pápa.

A pápa nemzetközi segítséget kért Venezuela számára, hogy többen ne hagyják el hazájukat a gazdasági és a politikai válság miatt.

Ferenc, aki 2013. évi megválasztása óta a római katolikus egyház fejeként a hatodik húsvéti szentmiséjét mutatta be az áldás előtt, felszólította a Szent Péter téren összegyűlt hallgatóit, hogy a világban előforduló oly sok igazságtalanság megszüntetéséért munkálkodjanak.

A hívőknek, a kíváncsi turistáknak, sőt még a szentmise bemutatásában részt vevő papoknak is hosszú sorokat kellett végigállniuk vasárnap reggel, mire a fémkapukon és a táskák ellenőrzése után a reggeli óráktól a közlekedés előtt lezárt a Szent Péter térre bejutottak. Az olasz hatóságok a húsvétot biztonsági szempontból magas kockázatú időszaknak tekintik.