Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nem csökken a Dél-Koreában állomásozó amerikai erők létszáma

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2018. június 29. 9:57

Az Egyesült Államok elkötelezett Dél-Korea biztonságának megvédése mellett, ami egyebek között azt jelenti, hogy nem csökkenti az országban állomásoztatott erőinek létszámát, függetlenül attól, hogy Washington megállapodást szeretne Észak-Koreával atomprogramja felszámolásáról – jelentette ki James Mattis amerikai védelmi miniszter június 28-án, csütörtökön Szöulban, ahol rövid látogatást tett, útban Pekingből Tokióba.

Mattis kiállt Donald Trump amerikai elnök azon döntése mellett, hogy felfüggesztik a Dél-Koreával közös, rendszeres hadgyakorlatok megtartását. „A Freedom Guardian felfüggesztése kedvezőbb körülményeket teremt diplomatáinknak a tárgyalásra, nagyobb esélyt a koreai-félszigeti szembenállás békés megoldására" – mondta Mattis dél-koreai hivatali kollégájával, Szong Jong Muval közös sajtóértekezletén. Hozzátette azonban, hogy az amerikai és a dél-koreai erők továbbra is egységesek, éberek és harcra készek. „Diplomatáink a Koreai Köztársasággal és más partnereinkkel rendszeresen konzultálva – mint mindig – folytatják munkájukat a Koreai-félsziget teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan atomfegyver-mentesítése érdekében" – mondta. Az amerikai erők létszáma 28 500 Dél-Koreában.

Szöult váratlanul érte, amikor az amerikai elnök Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel megrendezett szingapúri csúcstalálkozóján bejelentette, hogy az Egyesült Államok felfüggeszti a Dél-Koreával közös, rendszeres hadgyakorlatait. Donald Trump viszont akkor célzott arra is, hogy idővel csökkentenék a Dél-Koreában állomásoztatott amerikai katonák számát. A hadgyakorlatok egyoldalú felfüggesztése nagy eredmény nem csak Phenjan, hanem Peking számára is – jegyezte meg a dpa hírügynökség.

Mattis Szöul előtt kétnapos látogatást tett Kínában, és csütörtök este már Japánba utazott tovább. Várhatóan ottani tárgyalásain is a fő téma a koreai leszerelés lesz. Tokiót is váratlanul érte Trump bejelentése Szingapúrban arról, hogy szüneteltetik az amerikai-dél-koreai közös hadgyakorlatokat.

Pekingben a minisztert fogadta Hszi Csin-ping kínai elnök, aki azt mondta neki: a globális békét, stabilitást és jólétet szolgálná, ha Kína és az Egyesült Államok jó kapcsolatot tudna kiépíteni. A két ország közötti viszony az egyik legfontosabb kétoldalú kapcsolat a világon. Az elmúlt években a két ország kapcsolatai lendületesen fejlődtek, és Kína reményei szerint ez a tendencia folytatódni fog.