Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Stoltenberg: nem folytatható a védelmi kiadások csökkentése

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. március 31. 14:39

A NATO európai szövetségesei 1990 óta folyamatosan csökkentik védelmi kiadásaikat, a tavalyi évben 3 százalékkal mérséklődtek a védelmi kiadások, és ez nem fenntartható – jelentette ki az Európai Parlament (EP) külügyi bizottsága előtt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.

A politikus elmondta azt is, hogy norvég pénzügyminiszterként, a kilencvenes évek második felében maga is nagy lelkesedéssel nyeste meg országa védelmi kiadásait, de ez abban az időszakban védhető álláspont volt, mert a kockázat, a fenyegetés mérséklődött. Most viszont a fenyegetettség fokozódott, a védelmi büdzsé pedig csökkent.

„Ez így nem mehet tovább, ez nem fenntartható" – szögezte le Stoltenberg, rámutatva, hogy miniszterelnökként már növelte hazája védelmi kiadásait. Hozzátette azt is: nem lehet a végtelenségig többet kihozni a kevesebb ráfordításból.

Az EP külügyi bizottságában tartott meghallgatáson a politikus kiemelte, hogy a NATO és az EU együttműködése mindig is fontos volt, de most minden eddiginél fontosabb, mert a biztonsági környezet alapvető változáson megy keresztül; Kelet felől az egyre „agresszívebb" Oroszország, déli irányból pedig a „zűrzavar, a barbár erőszak, az ISIL" jelent egyre nagyobb fenyegetést.

Stoltenberg arra rámutatott, hogy összefüggés van ez utóbbi és az európai földön végrehajtott terrorcselekmények között.

A korábbi norvég kormányfő kifejtette, hogy három területen lát teret a fokozottabb együttműködésre az észak-atlanti szövetség és az EU között.

Elsőként a fenntarthatóság és ellenállóképesség növelését említette, hogy a két szervezet az olyan kihívásokkal is fel tudja venni a harcot, mint a Moszkva által Ukrajnában alkalmazott hibrid hadviselés.

Képviselői kérdésre ugyanakkor világossá tette Stoltenberg azt is, hogy a szövetség egyetlen tagja ellen irányuló közvetlen fenyegetésről sem tud.

Második potenciális együttműködési területként a főtitkár a közös szomszédság támogatását nevezte meg. Mint mondta: Ukrajna, Grúzia és Moldova is partner a NATO számára, ezek az országok közelednek Európa és a közös értékek felé, és támogatni kell őket abban, hogy ellen tudjanak állni a Moszkva által rájuk gyakorolt nyomásnak.

„Ha ezek az országok nagyobb biztonságban vannak, mi is nagyobb biztonságban vagyunk" – húzta alá Stoltenberg.

A NATO-főtitkár azt is leszögezte: minden szuverén állam szabadon dönthet a maga jövőjéről, így arról is, hogy milyen szövetségi rendszernek óhajt a tagja lenni; arról pedig, hogy melyik ország csatlakozhat a NATO-hoz, a 28 szövetséges és a jelentkező állam hivatott dönteni.

„Ebbe senki más nem avatkozhat bele, és ez Oroszországra is vonatkozik" – nyomatékosította Jens Stoltenberg.

Harmadik együttműködési területként pedig a védelmi szektorba való befektetések növelését említette a norvég politikus, amely nélkül szerinte nem lehet növelni a védelmi kapacitásokat.