Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vizsgálat lesz a CIA-nál

Szöveg: MTI/honvedelem.hu |  2009. augusztus 25. 9:40

Az amerikai kormány kivizsgálja azokat a feltételezett visszaéléseket, amelyeket a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) munkatársai követtek el gyanúsítottak kihallgatása közben; Eric Holder igazságügy-miniszter hétfőn kinevezte a vizsgálat irányításával megbízott ügyészt.

A terroristagyanús foglyokkal szemben alkalmazott, sokat bírált vallatási módszerek kivizsgálását John Durham ügyész fogja vezetni, aki eddig a kihallgatásokról készült videofelvételek megsemmisítésének a körülményeit vizsgálta. Feladata az lesz, hogy kiderítse, törvényt sértettek-e a CIA tisztjei és szerződéses alkalmazottai, amikor durva módszerekkel próbálták szóra bírni az őrizeteseket.

A döntést Holder aznap jelentette be, amikor újabb, korábban titkosnak nyilvánított részletek kerültek nyilvánosságra arról, hogyan bántak az amerikaiak a rabokkal. Az újonnan közzétett korábbi belső CIA-jelentés szerint a vallatótisztek egy esetben azzal fenyegettek meg egy foglyot, aki a feltételezés szerint részt vett a 2001. szeptember 11-i, Amerika elleni terrormerényletek végrehajtásában, hogy megölik a gyerekeit, ha nem beszél. Egy másik őr pedig azt mondta egy fogolynak, hogy a szeme láttára fogja megerőszakolni az anyját.

A kormányt egy szövetségi bíró kötelezte a titkos jelentés közzétételére egy jogvédő szervezet által indított perben.

A The Washington Post értesülése szerint Durhamnek mintegy tucatnyi olyan esetet kell kivizsgálnia, amelyekben valószínűleg megsértették a kínzás tilalmára vonatkozó törvényt.

Az ügyész jogköre viszonylag szűk lesz, csak annyit tehet, hogy megvizsgálja, elegendő bizonyíték van-e teljes körű bűnvádi eljárás indításához.

Bill Burton elnöki szóvivő ugyancsak hétfőn jelentette be, hogy a kormány új, különleges terrorizmusügyi kihallgatási részleget alakít, amely közvetlenül a Fehér Háznak lesz alárendelve. A demokrata párti adminisztráció ezzel is el kívánja határolni magát elődje, a George Bush vezette republikánus kormányzat terrorellenes politikájától.

Megfigyelők rámutatnak: Holder döntése feszültséget teremthet az igazságügyi tárca és Barack Obama elnök között, aki többször kijelentette: nem szorgalmazza, hogy eljárást indítsanak a Bush-kormány tisztviselői ellen a jogsértő kihallgatások miatt. Az elnöki szóvivő hétfőn úgy fogalmazott: Obama inkább előre, semmint hátra kíván tekinteni.