Az első világháború hősének nevét vette fel a különleges rendeltetésű ezred
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2016. október 4. 15:42Vitéz Bertalan Árpád ejtőernyős őrnagy nevét vette fel az MH 2. Különleges Rendeltetésű Ezred. Az október 4-én, kedden Szolnokon tartott névadó ünnepségen dr. Orosz Zoltán altábornagy azt mondta: a névadó olyan magyar katona volt, akire méltán lehet mindenki büszke.
Galéria
Videó
Videó
Dr. Orosz Zoltán altábornagy elismerően szólt az ezred munkájáról, megjegyezve, hogy a megalakulása óta számos feladatban vett részt, és bizonyította felkészültségét, legutóbb a Black Swan 2016 elnevezésű gyakorlaton, ahol két különleges műveleti osztag megszerezte a Combat Ready minősítést.
„A sikerhez vezető út, tudom, nem volt könnyű. Hosszú hónapokon keresztül készültek, és időt, energiát nem kímélve tették a dolgukat" – mondta a tábornok, hozzátéve, hogy ezzel egy olyan képesség született, mely kiemelten fontos a honvédelmi tárca számára, a NATO katonai felső vezetése, a Honvéd Vezérkar és az MH Összhaderőnemi Parancsnokság számára is, hiszen ezen szervezetek folyamatosan dolgoznak a különleges erők képességfejlesztésén.
A köztársasági elnök által adományozott zászlószalag kapcsán Orosz altábornagy azt kérte a katonáktól, hogy legyenek büszkék rá, hiszen az nemcsak egy selyemből szőtt „ékítmény", hanem kifejezi Magyarország állampolgárainak az ezredbe vetett hitét és bizalmát.
Az adományozó okiratban Áder János köztársasági elnök más mellett azt írta: a csapatzászló mint a katonai becsület, bátorság és bajtársiasság jelképe mélyen gyökeredzik a magyar katonai hagyományokban, egybeforrt hazánk honvédő és szabadságharcaival. Alapvető szimbóluma a honvédségnek. A történelmi múlt emlékei előtt tisztelegve kifejezi a közösség összetartozását, a katonai eskü és az alakulat iránti hűséget, a haza védelme iránti feltétlen elkötelezettséget.
Az ünnepségen felolvasott közgyűlési határozat szerint Szolnok városa egy zászlót adományozott az alakulatnak. Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere történelmi eseménynek nevezte az alkalmat és megjegyezte, a város nagyon büszke az ezredre és a névadóra is. „De engedjék meg, hogy azt mondjam, leginkább önökre, katonákra vagyunk a legbüszkébbek" – tette hozzá. Kiemelte, hogy az ezred katonái nemcsak a határon, de külföldi missziókban is helytállnak, s mindig számíthatnak rájuk a szolnoki és a magyar polgárok is.
Sándor Tamás ezredes, az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Ezred parancsnoka válaszbeszédében úgy fogalmazott, nagyon sokan dolgoztak azon, hogy a névfelvétel megvalósuljon. „Ezt a munkát pedig azok a kollégák végzik mindennap, akik ma itt vannak és akik a határon dolgoznak" – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy ma a Magyar Honvédségnek két különleges osztaga van, s közel 500 főnyi különleges katonával képesek műveleteket végrehajtani , ami példaértékű nemcsak Magyarországon, de az egész Európai Unióban. „Az az irány, amit annak idején Bertalan Árpád kitűzött, hogy a Magyar Honvédségben szükség van egy elit katonai szervezetre, amely kiváló képességekkel és harci tapasztalattal rendelkezik − ez az ezred jó nyomon jár és követi azt" – hangsúlyozta.
Az egész napos ünnepség egy előadással kezdődött, ahol bemutatták a névadó életútját és pályáját. Mint elhangzott, vitéz Bertalan Árpád őrnagy 1898-ban született, és 1916-ban került az első világháború egyik frontjára, ahol gyorsan fény derült alkalmasságára. Az Isonzó-menti harcokban sokszor kitüntette magát hőstetteivel és a helyzetet gyorsan felmérni képes, önálló gondolkodásra és kezdeményezésre kész hozzáállásával. Feljegyezték, hogy egyszer egy 15 fős rohamcsapat élén három olasz állást is sikerült áttörnie, miközben több száz hadifoglyot ejtett. Az őrnagy 1919-ben lépett be a nemzeti hadseregbe, majd 1922-ben avatták vitézzé. Az ő munkásságának köszönhetően alakultak ki az ejtőernyős-kiképzés alapjai. 1941-ben egy repülőgép-szerencsétlenségben vesztette életét – 18 ejtőernyős társával és a gép személyzetével együtt – a jutaspusztai repülőtéren. Népszerűségét és megbecsültségét jelzi, hogy egykori alakulata, a Magyar Királyi 1. Honvéd Ejtőernyős Ezred halála után felvette a nevét.
Az előadás után egy kiállításmegnyitóval folytatódott a nap, ahol a névadó hagyatékát és a magyar ejtőernyőzés történetét feldolgozó tárgyi emlékeket tekinthették meg az érdeklődők.
A rendezvényen elismeréseket is átadtak az alakulat katonáinak a Black Swan 2016 gyakorlaton nyújtott teljesítményükért.
Az ünnepségen jelen volt − mások mellett − Huszár János vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka; Horváth Gábor dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott szárazföldi haderőnem főnöke; dr. Koller József ezredes, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis megbízott parancsnoka; dr. Boldizsár Gábor ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja és Szegő László dandártábornok, a Köztársasági Elnöki Hivatal Honvédelmi Főosztály főosztályvezetője, a köztársasági elnök főhadsegédje.
Fotó: Rácz Tünde