Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Küszöbön a harmadik intifáda?

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2008. december 28. 8:11

Az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország az erőszak azonnali beszüntetésére, a Hamász vezetője harmadik intifádára szólított fel, miután Izrael szombaton a területe elleni palesztin rakétatámadásokra válaszolva csapást mért a Gázai övezetbe. A Tömör ólom fedőnevű akciónak minimum 225 áldozata van.

Új palesztin felkelésre, egy harmadik intifádára szólított föl szombaton egy tévéinterjúban a Hamász száműzetésben élő vezetője, miután a nap folyamán a Gázai övezetben az iszlamista mozgalom épületeire mért izraeli légicsapásban életét vesztette a legrissebb jelentések szerint legkevesebb 225 palesztin, és több mint 700-an sebesültek meg. A Damaszkuszban élő Háled Mesaal arra buzdította a palesztinokat az al-Dzsazíra katari hírtévének adott nyilatkozatában, hogy indítsanak katonai intifádát “a cionista ellenséggel szemben", egyszersmind “békés intifádát" a palesztin táboron belül. Utóbbi javaslatával feltehetően a Hamász és a nyugati országok támogatását élvező Mahmúd Abbász palesztin elnök közötti hatalmi harcokra utalt.
Iszmáil Hanije, a Hamász-kormány vezetője leszögezte: az izraeli támadások nem kényszerítik térdre a radikális mozgalmat, még akkor sem, ha megsemmisítik a Gázai övezetet. Kijelentette: ennél visszataszítóbb mészárlást még nem láttak a palesztinok.
Az első intifáda 1988 decemberében tört ki, és az 1993-ban kötött oslói szerződésekkel zárult le. A második palesztin felkelés 2000 szeptemberében kezdődött Ariel Saron izraeli kormányfő Templom-hegyen tett látogatása nyomán. Ezt az intifádát az izraeli hadsereg fokozatosan felmorzsolta Ciszjordániában.

Vastag fekete füst

A Hamász egyik rendőrségi szóvivője a területet kormányzó iszlamista mozgalom rádiójában arról számolt be, hogy az egyik Gáza városi rendőrségi épületegyüttesben éppen avatási ünnepséget tartottak az újonnan kiképzettek számára, amikor az épületet csapás érte. Egy hírügynökségi tudósító szerint támadás érte a gázai kikötőt is, a Hamász több objektuma súlyosan megrongálódott. A várost számos részét vastag fekete füst terítette be. A zsidó állam közölte: a Tömör ólom fedőnevű akció “terrorista létesítmények" ellen irányult, miután jó egy hete lejárt az Egyiptom közvetítésével még júniusban hat hónapra kötött fegyverszünet.

Ehud Olmert izraeli kormányfő úgy fogalmazott, hogy a művelet “eltarthat egy darabig". Ehud Barak védelmi miniszter azt mondta, “a harc nehéz és hosszú lesz". A palesztin rakétatámadásoknak kitett dél-izraeli Askelón város polgármestere szerint a katonai tervezés egy hétnél hosszabb művelettel számolt.

Cipi Livni izraeli külügyminiszter védelmébe vette az összehangolt légicsapást, mondván, Izrael szempontjából a katonai megoldás az egyedüli lehetséges opció a Hamásszal szemben. “Egészen mostanáig visszafogottságot tanúsítottunk. Jelenleg nincs más megoldás a katonai műveleten kívül" – jelentette ki újságírók előtt. – Meg kell védenünk az izraeli civileket – fűzte hozzá, egyúttal nemzetközi támogatást kért az “Irán által pártfogolt szélsőséges iszlamista szervezettel" szemben.

Az erőszak beszüntetését követelik

Az erőszak azonnali beszüntetésére szólított föl szombaton az EU, az ENSZ és Oroszország azután, hogy Izrael a területe elleni palesztin rakétatámadásokra válaszul csapást mért a Gázai övezetre, kioltva mintegy 155 palesztin életét. Az arab világ is elítélte az izraeli akciót. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Franciaország elnöke, Nicolas Sarkozy felszólította a feleket, hogy azonnal vessenek véget az erőszaknak: a palesztinok szüntessék be az Izrael elleni rakétatámadásokat, Izrael pedig a Gázai övezet lövését. A huszonhetek nevében sajnálkozásának adott hangot a polgári áldozatok “nagyon nagy" száma miatt, s egyúttal amiatt, hogy eszkalálódik az erőszak a Gázai övezetben.

Szintén aggodalmának adott hangot, egyszersmind azonnali tűzszünetet sürgetett, s maximális visszafogottságra intette a szemben álló feleket Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. A civilek életének megkímélésére szólította föl Izraelt, ugyanakkor nem követelte a Hamász rakétatámadásait megtorló izraeli akciók felfüggesztését az Egyesült Államok. Az erőszak megszűnéséhez a Hamásznak le kell állítania az Izrael elleni rakétatámadásokat – közölte a Fehér Ház.

A Gázai övezet elleni, a palesztin népnek már eddig is sok szenvedést okozó “kiterjedt (izraeli) akció" azonnali befejezésére, ugyanakkor az Izrael elleni palesztin rakétatámadások beszüntetésére szólított föl az orosz külügyminisztérium.

Szerte az arab világban megdöbbenést váltott ki a Gázai övezet elleni izraeli támadás. Egyiptom elítélte a csapást, Izraelt téve felelőssé a halálos áldozatok és a sebesültek miatt. A jordán fővárosban néhány száz tüntető gyűlt össze az ENSZ ottani központi épülete előtt, és elítélték az izraeli csapást. Libanonban nagyszabású tiltakozó akciókat hirdettek szombatra.

Az Arab Liga főtitkára bejelentette, hogy vasárnap Kairóban rendkívüli ülést tartanak a szervezet tagállamainak külügyminiszterei. Az ENSZ BT rendkívüli ülése magyar idő szerint vasárnap reggel ült össze, hogy értékelje a helyzetet.

Ne utazzunk a Sínai-félszigetre sem!

A Külügyminisztérium azt javasolja, hogy a gázai övezet ellen indított izraeli támadás miatt a magyar állampolgárok csak szervezett keretek közt látogassanak a Sínai-félszigetre – tartalmazza a tárca közleménye. A Külügyminisztérium szerint lehetséges, hogy az izraeli offenzíva nyomán romlik a biztonsági helyzet Egyiptomnak ezen a részén is.

Ugyancsak fontos, hogy a szállodákat és közvetlen környéküket ne hagyják el a magyar állampolgárok, amíg Gázában harci cselekmények zajlanak, és figyeljék a hazai és a nemzetközi híradásokat. “Tanácsoljuk továbbá, hogy Egyiptom egész területén kerüljék az esetleg kialakuló tüntetéseket, illetve azok környékét" – olvasható a Külügyminisztérium közleményében.