A hazát ma is meg kell védeni
Szöveg: Kálmánfi Gábor | 2015. szeptember 26. 20:22„A múlt példája kötelez – országunkat, nemzetünket meg kell védeni ma is” – szögezte le Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, pákozd-sukorói csatájának 167. évfordulója alkalmából, szeptember 26-án, szombaton a pákozdi Katonai Emlékparkban (KEMMP) megrendezett ünnepségen.
Galéria
„Hatalmas erő mozdította a nemzetet, hogy kivívja és megvédje szabadságát; megőrizze elnyert jogait. Nincs ez ma sem másként. A múlt példája kötelez – országunkat, nemzetünket meg kell védeni ma is. Mára megsokszorozódott ez a feladat – mégpedig a közös európai határ védelmével. Az országot törvényekkel, rendőri és katonai készenléttel, ideiglenes biztonsági határzárral meg kell védenünk – miközben eleget kell tennünk az emberiesség, a szolidaritás, a háborús menekültek védelme parancsának is" – mondta a parlamenti államtitkár.
Hallhattuk: ez az ünnep mindannyiunk számára „példa és tanulság, jelenünket és jövőnket egyaránt önbizalommal formáló erő kell legyen."
L. Simon László beszédében aláhúzta: olyan időszakban emlékezünk a pákozd-sukorói csata 167. évfordulójára – a Magyar Honvédség születésének jeles eseményére – amikor az utódoknak az elmúlt évtizedek kihívásaitól gyökeresen eltérő feladatoknak kell megfelelniük. Orbán Viktor miniszterelnök szavait idézve leszögezte: Európában hosszú évtizedek óta béke és rend uralkodik, ám most kiderült: mindez nem magától értetődő; fenntartásukért tenni kell.
„A rend, a béke és a biztonság szavatolásából a legnagyobb részt természetesen hazánk fegyveres testületeinek – azaz a rendőrségnek és a honvédségnek – kell kivennie. A Magyar Honvédség munkájával polgáraink jó része az utóbbi évtizedekben szerencsére, „csak" természeti katasztrófák idején találkozott. A haderő sikeres; határainkon túl teljesített szolgálatai pedig mindössze a hírekből lehettek ismerősek. A honvédségnek most viszont a laktanyák falain kívül, ám a határainkon belül kell bizonyítania, hogy képes azokat a feladatokat ellátni, amelyeket polgáraink joggal várnak el tőle" – hangsúlyozta L. Simon László.
Kifejtette, hogy miközben a katonák továbbra is „felkészülten, a polgárok megelégedésére látják el feladataikat a határaink mentén, számtalan fiatalember szemében példaképpé válhatnak".
Az ünnepség résztvevői – többek között Vargha Tamás, L. Simon László, dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes és Fucsku Sándor vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka – koszorút helyeztek el a pákozdi csata hőseinek tiszteletére emelt emlékműnél.
A pákozdi csata emléknapján a résztvevők virágokkal és koszorúkkal emlékeztek meg dr. Gyuricza Béla vezérezredes, országgyűlési képviselőről, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör örökös elnökéről is. Emléktáblájánál, Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára idézte fel a vezérezredessel kapcsolatos emlékeit, melyben kiemelte: az örökös elnököt „szakmai és emberi nagyság, és szerénység egyaránt jellemezte."
„Nagyon hamar szimpátia alakult ki köztünk. Elsősorban azért, mert igen közvetlen ember volt és hamar kiderült: mindketten Szolnokon voltunk ejtőernyősök. Nagyon sokat tanultam tőle. Nem csupán katonai és szakmai kérdésekről, hanem általában azt is: miként kell viselkednie egy úriembernek, és egy katonatisztnek az Országgyűlésben, vagy éppen a Honvédelmi Bizottságban. Dr. Gyuricza Béla mindig az adott kérdés szakmai tartalmát vizsgálva alakította ki véleményét" – mondta a helyettes államtitkár.
Érdekesség, hogy a vezérezredes emléktáblájánál Horváth Gábor dandártábornok, az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka; egyben a hazánkban jelenleg is zajló nemzetközi, Brave Warrior 2015 nevű gyakorlat igazgatója mellett, a hazánkban tartózkodó, amerikai 4. Páncélos Felderítő Zászlóalj képviselői is elhelyezték az emlékezés virágait.
A csata emléknapján különböző hagyományőrző szervezetek bemutatói mellett újrajátszották a történelmi ütközetet, felelevenítve annak legfontosabb momentumait. A napot a sukorói református templomban tartott megemlékezés zárta.
Fotó: Kiss László (Székesfehérvár ÖKK) és a szerző