A területvédelmi tartalékos rendszer egyre erősödik a nemzetközi térben
Szöveg: Molnár Gábor | Fotó: Érdi Róbert, Molnár Gábor |  2024. november 4. 19:00Magyarország küldöttsége is részt vett a Tartalékos Tisztek Nemzetközi Szövetségének (CIOR) október 31. és november 2. között a spanyolországi Palma de Mallorcán tartott szakmai konferenciáján.
A szervezetben hazánk képviseletét a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) látja el. A konferencián Méhes Mónika alelnök és Pöltl Ákos, a MATASZ Akadémia vezetője, tartalékos századosok vettek részt, a Magyar Honvédséget pedig megfigyelőként Molnár Gábor főhadnagy, a Területvédelmi Erők Parancsnoksága Tervezési Főnökségének beosztott tisztje képviselte.
A CIOR célja, hogy a NATO és a partnernemzetek tartalékos társadalmi szervezetei tevékenységét összefogva hozzájáruljon a tartalékos tisztek és erők továbbképzéséhez, képességfejlesztéséhez, valamint szakmailag támogassa a NATO tartalékos erőkkel kapcsolatos fejlesztési irányait.
A konferenciát azért rendezték meg, hogy lefolytassák a CIOR elnöksége által előkészített stratégiai koncepció előzetes szakmai vitáját, amelynek megalkotását az Ukrajnában dúló háború tette szükségessé. A háború miatt a NATO újra nagyobb hangsúlyt fektet a szövetség alaprendeltetéséből fakadó elsődleges funkciójára, a kollektív védelemre, szemben a korábbi évtizedekre jellemző válságreagálóművelet-centrikus megközelítésével. Ezzel összefüggésben 2022-ben a NATO új stratégiai koncepciót fogadott el, valamint több hatályos doktrínája megújítását tervezi.
Ez a szemléletváltás kihat a tartalékos erők kollektív védelemben játszott szerepére is, aminek okán a NATO Nemzeti Tartalékos Erők Bizottsága (NRFC) felterjesztette a szövetség tartalékos erőkre vonatkozó hatályos irányelveinek módosítását. A CIOR ezzel összhangban dolgozta ki stratégiai koncepcióját, amelynek fő célkitűzése, hogy a NATO elsőszámú partnere legyen szervezet a katonai-civil kapcsolatok terén, továbbá szorosabbra fűzze az együttműködését az NRFC-vel.
A stratégiai koncepció tervezetének főbb tartalmi elemeit a delegáltak a szakmai vitára bocsátást követően elfogadták, annak végleges szövegéről és elfogadásáról a tervek szerint a CIOR következő konferenciáján hoznak döntést. A stratégiai koncepció tervezetének megvitatását az albán, a dán, az észt és a finn tartalékos erők, illetve tartalékos társadalmi szervezetek bemutatásáról szóló előadások, valamint a CIOR állandó bizottságainak beszámolói követték.