Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Korszakos haderőfejlesztés Tatán

Szöveg: honvedelem.hu | Fotó: Spirit FM és archív felvételek |  2024. november 4. 16:00

„Világszínvonalú új eszközeink lassan mind megérkeznek, ám ezek használata új filozófiát igényel, ezért nekünk is változnunk kell minden téren” – jelentette ki Tóth István ezredes, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár parancsnoka a Spirit FM Katonadolog című műsorában. A november 2-ai adásban a hazai haderőfejlesztés állapotáról és jövőjéről is szó esett.

2024.11.02_Katonadolog

A hazai szárazföldi haderőfejlesztés kulcshelyszíne Tata, ahol korszakos változás zajlik az utóbbi években. „Tüzérségünk 70 évet lépett előre az időben a PzH 2000-es önjáró lövegek beszerzésével, míg a harckocsiállományban a közel 50 éve rendszeresített T72-esek helyére érkeznek a Leopard 2A7HU vadonatúj darabjai, de a fejlesztések részeként említhetjük a Gidrán harcjárműveket és a kiszolgáló állomány feladatait is” – fogalmazott Tóth István ezredes.

„Ha a változás volumenét vizsgáljuk, azt látjuk, hogy például a Leopard elődjénél nagyobb sebességre képes terepen, tehát mozgékonyabb, magasabb fokú páncélvédettséget nyújt, ami a kezelőszemélyzet túlélőképességét növeli, valamint a mozgás közben használható harckocsiágyúnak és az irányzást segítő szofisztikált tűzvezető rendszereknek köszönhetően javult a tűzerőnk is. Katonáink nagyon motiváltan végzik a kiképzést ezen új eszközeinkre” – beszélt az ezredes a Leopardok jövő nyárra teljessé váló, 44 darabból álló tatai állományáról.

TUN_2668 (1)_Leopard

A Leopardhoz hasonlóan a Gidránok és a PzH 2000 lövegek hazánkban rendszeresített típusát is a Magyar Honvédség igényei szerint fejlesztették, ami egyedi képességgel ruházza fel a magyar haderőt. Ugyanakkor katonáink meg tudják osztani tapasztalataikat, közös kiképzést szervezhetnek és gyors alkatrészcserét bonyolíthatnak az azonos eszközcsalád termékeit alkalmazó nemzetek hadseregeivel. „Saját kiképzési rendszerünket részben német tapasztalatok alapján építettük fel” – árulta el a parancsnok.

„Összesen 48 darab páncélozott, felderítő- és híradórendszerrel felszerelt Gidránt használunk Tatán” – vette át a szót Lele Gergő főhadnagy. Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár vitéz Barankay József 1. Önjáró Tüzérosztály ütegparancsnok-helyettese az eszköz optikai felderítő- és radarképességét, elsősorban tűzeszköz-felderítő lokátorát dicsérte. „Általa felderíthetők a levegőben lévő gránátok, meg tudjuk határozni a kilövési és becsapódási pontot, tehát a röppálya megrajzolható.”

20240619_Nullpont_gyakorlat_SG_011 (1)_gidran

Látványos változás figyelhető meg a D20-as vontatott lövegeket felváltó PzH 2000 önjáró löveg képességeiben is. Az új eszköz minden terepen képes mozogni és tűzgyorsasága páratlan (percenként 10 darab 30-40 kilométer lőtávolságú gránát kilövésére alkalmas), amivel javítja a kezelőállomány túlélőképességét. „A tízhetes kiképzést elvégző katonák ugyan még nem rendelkeznek a megfelelő rutinnal, de feltétlen alkalmasak az új eszközök kezelésére” – mondta Lele főhadnagy.

A képességfejlesztés Tóth ezredes szerint a vezetőállománytól modern hozzáállást, a kezelőszemélyzettől friss tudást igényel, de a törzsüteget is érinti. Utóbbi biztosítja a többi üteg kiszolgálását, többek közt a lőszerszállítást, a műszaki mentést, a tábori elhelyezést és az étkeztetést. A változás tehát nem pusztán az eszközök beszerzését vagy a kiképzést jelenti, hanem a rendszer átfogó reformját.

_HSZ1711-Enhanced-NR (1)_pzh

„Az elmúlt években a korábbitól eltérő kiképzési rendszert építettünk fel, ehhez új létesítményeket hoztunk létre, valamint felújítottuk laktanyáinkat és raktárainkat. A frissen vásárolt eszközök többsége már megérkezett a honvédséghez, a katonák kiképzése rendben zajlik, az állomány létszáma nő, de a modernizáció folyamatos fejlődést igényel. A képességfejlesztés nem zárul le az új eszközök laktanyába való begördülésével.”

A Spirit FM Katonadolog című műsorának korábbi adásai ide kattintva már a YouTube-on is visszanézhetőek.

Az aktuális, valamint a korábbi adásokat az alábbi linkekre kattintva tudják meghallgatni:

Apple podcast

Spotify

Anchor