Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A katonafestőké a főszerep

Szöveg: Takács Vivien |  2015. április 21. 20:32

Katonafestők címmel rendezett kiállítást az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Protokoll, Rekreációs és Kulturális Igazgatósága, valamint az MH Budapesti Nyugállományúak Klubja Budapesten, a Stefánia Palota-Honvéd Kulturális Központban. A tárlat április 20-án, hétfőn nyílt meg.

Nagy Gyula nyugállományú ezredes a kiállítást megnyitva kiemelte, hogy az itt megjelent művészek elsősorban katonák. Feladatuk az volt, hogy megvédjék a hazát. „Ezek a hölgyek és urak nagyon tisztességesen teljesítették a katonai kötelezettségeiket: iskolákat végeztek, gyerekeket neveltek, unokákkal foglalkoztak, és emellett még arra is jutott idejük, hogy ecsetet, tollat, színes ceruzát ragadjanak, és az átélt érzelmeket, álmokat, vászonra vigyék" – mondta az MH Budapesti Nyugállományúak Klubjának elnöke.

1595991667

Morschhauser Miklós nyugállományú alezredes és festőművész a beszéd után versekkel köszöntötte az egybegyűlteket.

Kolossváry Miklós nyugállományú alezredes1974-75-ben Vietnamban részt vett a Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelő Bizottság béketeremtő munkájában. „Erre a tárlatra az akkori élményeim, benyomásaim alapján készített képeimet hoztam el. Aktualitását az adja, hogy 1975. április 20-án, azaz pont ma negyven éve jöttünk haza Vietnamból, azzal, hogy lezárult hosszú háború után, hosszú béke következik" – mondta, hozzátéve, hogy az itt látható tus és akvarell képei a békét, a mindennapi életet és a tájat mutatják be. „A diópác színnel a háború miatti rozsdásodást, a fekete színnel pedig a bombázások miatt keletkezett égést és kormot próbálom visszaadni a néző számára" – árulta el az alkotó.

1595991668

A kiállításon két hölgy alkotásait is megcsodálhatják a Caffé Galériába látogatók: Kőszegi Edith kerámiáit és Baló Mária gyöngyhímzéseit.
„Első meseképemet azért készítettem, mert sok olyan gyöngyöm maradt, amit ékszerkészítéshez már nem tudtam felhasználni" – mesélte Baló Mária törzszászlós, aki öt éve foglalkozik a gyöngyhímzéssel. Hozzátette, hogy gyöngyképei a magyar népmesét ábrázolják. A tárlaton látható a Csodaszarvas, vagy éppen Tündér Ilona és Árgyélus, avagy az aranyalmafa népmese motívumai is.

Az április 26-ig nyitva tartó tárlaton Morschhauser Miklós, S. Kacsó Rózsa és Németh András alkotása mellett Tiszttartó Edit, Kolossváry Miklós és Pánczél Zoltán festményeit is megcsodálhatják az érdeklődők.

Fotó: Rácz Tünde