Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A világ kicsiben

Szöveg: Galambos Sándor |  2015. március 23. 13:50

Mintegy kétszáz kiállító 362 alkotását tekinthették meg az érdeklődők az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis művelődési otthonában. A XXV. Országos Makettkiállítás és Verseny fődíja, a „Best of Show” idén Budapestre került: Kovács Gábor első kétfedeles Albatros D Va gépének ítélte a zsűri. A makettezők jubileumi találkozójával párhuzamosan rendezett börzén a Zrínyi Kiadó kedvezményes könyvvásárral vett részt.

1596733817

A kicsinyített világ magyar, szlovák és szerb rajongói mutatták be műremekeiket március 21−22-én Szolnokon. A hazai makettezés legszigorúbb szakmai megmérettetésének számító, ugyanakkor az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező versenyt a házigazda helikopterbázis, a Szolnoki Makettezők Baráti Köre, a kecskeméti Puma Makett Klub és a Turul Makett Klub Martfű szervezte.

A legjobbak a profik mezőnyében indulhattak, közülük mesterlevéllel tüntették ki azoknak a maketteknek a készítőit, akiknek az alkotásaik a maximálisan adható 100 pontból 90-et elértek. Azok pedig, akik még csak mostanában kezdték próbálgatni a kézügyességüket, az amatőrök közt mutathatták be a munkáikat. A fenti két kategória négy korcsoportjában meghirdetett verseny szakmai zsűrijének elnöke Somogyi Balázs László, a Bolyai Makettklub tagja volt. Szolnokon egyébként az értékelés sajátossága, hogy nem a makettek közt állítanak fel rangsort, hanem a pályaműveket egy etalonként megjelölt alkotáshoz viszonyítják. Így egy-egy kategóriában akár több makett is kaphat díjat, előfordult például olyan év, amikor hat aranyérmet is kiosztott a zsűri.

1596733818

Idén a benevezett összes makett közül a legszebbnek járó „Best of Show" díjat a budapesti Kovács Gábor első világháborús, kétfedeles Albatros D Va gépének ítélte a zsűri, s a Repülés Baráti Kör vándorkupáját is ő vihette haza. A kecskeméti klub által alapított Puma Kupát a gyerekek mezőnyében Lukács Balázs, a serdülők közül Papp Margit Blanka, a junior kategóriában Papp Albert Bálint, a felnőttekében Kovács János alkotása érdemelte ki. A „MiG-ek magyar felségjellel" névvel meghirdetett versenyben pedig kecskeméti Papp Péter MiG−21 MF makettje volt a legszebb.

Magó Károly zászlós − aki 1996 óta szervezi ezeket a versenyeket Szolnokon − maga is megszállottan készíti otthon a makettjeit. Kizárólag repülőgépekkel, a magyar légierő gépeivel foglalkozik. Egy híján száz darabot rakott már össze belőlük, de ennek a mennyiségnek legalább a duplája vár dobozokban a ragasztásra. A legtöbb időt, kilenc hónapot egy MiG−19 PM összeállításán dolgozott, amellyel aztán 2003-ban megnyerte az ország legszebb repülőgépéért járó díjat.

1596733818

A szolnoki kiállítás és verseny a legnagyobb múltra visszatekintő ilyen szakmai rendezvény Magyarországon. Először 1978-ban, a Kilián György Repülőműszaki Főiskolán hirdettek olyan versenyt, amelyre maketteket is nevezhettek, azóta pedig töretlen a makettezés népszerűsége a városban. Ez a hétvége azonban most nemcsak az apróbb-nagyobb műremekekről szólt. A verseny alatti börzén ugyanis a Zrínyi Kiadó kedvezményes könyvvásárral várta a honvédelmi témájú kiadványok iránt érdeklődőket, veterán járművek és hagyományőrző katonák is jöttek Szolnokra, az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj tagjai rögtönzött fegyverbemutatót tartottak, nyitva volt a repüléstörténelmi relikviákat bemutató gyűjtemény, a repüléstörténeti emlékkiállítás és a szabadtéri repülőmúzeum is. Lehetőség volt sétarepülésre a város fölött, a rendezvényt háromszáz forinttal támogató, de a versenyen nem induló látogatók pedig tombolajegyet kaptak, amellyel makettet nyerhettek.

1596733818

Fotók: a szerző felvételei