Csak a nemzet érdeke adhat eligazítást
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2015. július 7. 17:37A magyar katona számára csak a nemzet megmaradása, érdeke, védelme és boldogulása adhat eligazítást – mondta Hende Csaba július 7-én a budai Várban, Koszorús Ferenc posztumusz vezérezredes szobrának avatási ünnepségén.
A posztumusz vezérezredes hű volt a hazájához olyan időkben, amikor az ország belesodródott két totális diktatúra küzdelmébe. Amikor Koszorús Ferenc fellépett a nyilasok ellen, nem csupán a fennálló törvényes rendet, hanem az egész magyar nemzetet védte: mindenekelőtt azokat a magyar embereket, akiket a német megszállók és hazai kollaboránsaik el akartak hurcolni és pusztítani.
Koszorús Ferenc határozott és bátor fellépése kikényszerítette a 2100 csillagos házban összezsúfolt mintegy 250-280 ezer zsidó deportálásának leállítását. „Ez sokaknak haladékot, a többségnek pedig a megmenekülést, az életet jelentette" – hangsúlyozta a miniszter.
Hende Csaba szólt arról is, hogy hiába akarták például az előző rendszerben letagadni Koszorús Ferenc tettét, az még most is visszhangzik a magyar szívekben. A tárcavezető megjegyezte: már öt éve dolgoznak a honvédelem rendszerének megújításán, ennek részeként hozták ismét létre a Ludovikát azért, hogy olyan honvédtisztek kerüljenek ki onnan, amilyen Koszorús Ferenc is volt. „Ludovikás tisztjeink küldetése az, hogy hivatásukat a legmodernebb, naprakész tudással, feddhetetlen emberséggel, az ügyhöz méltó alázattal és elhivatottsággal gyakorolják" – mutatott rá a miniszter.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédében hangsúlyozta: ugyan Magyarország a 20. század vesztese volt, de Koszorús Ferenc mégsem hagyta elveszni a becsületbe és a nemzeti hűségbe vetett hitet. „Egy tragikusan nehéz korszakban személyes példájával segítette emberebbé tenni az embert és magyarabbá a magyart" – fűzte hozzá. A történelmi felelősségről szólva a házelnök úgy fogalmazott: abban hisz, hogy képesek vagyunk megkülönböztetni a jót a rossztól, az erényeket a bűnöktől, a hősöket a gyáváktól, a vétkeseket a vétlenektől.
Koszorús Ferenc páncélosaival 1944. július 5-6-án meghiúsította az úgynevezett csendőrpuccsot, amivel akadályozni tudta a budapesti zsidóság deportálását. Koszorús Ferencet – aki 1899. február 3-án született Debrecenben és 1974. március 8-án hunyt el a virginiai Arlingtonban – Göncz Árpád köztársasági elnök 1991. március 15-én posztumusz vezérezredessé léptette elő. A most felavatott szobor Varga Imre munkája.
Fotó: Tóth László