Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egy kés élét is eltalálják 77 méterről

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2015. június 23. 7:08

Változatos kihívások elé állították az idei Rendőri és Katonai Mesterlövő Világkupa résztvevőit a szervezők: az akár 800 méterre lévő céllapok mellett egy kés élét is el kellett találniuk a versenyzőknek.

Tizenhat ország katonai és rendőr mesterlövészei vesznek részt a vasárnaptól keddig tartó, Magyarország által rendezett világversenyen. A XIV. Rendőri és Katonai Mesterlövő Világkupa katonai napja június 22-én, hétfőn kezdődött a táborfalvi és a tatárszentgyörgyi lőtéren, összesen 65 csapat – 30 rendőri és 35 katonai – részvételével. A résztvevő országok között képviseltette magát Belorusszia, Bulgária, Kína, Finnország, Franciaország, Kazahsztán, Makedónia, Oroszország, Dél-Afrikai Köztársaság, Csehország, Anglia, Izrael, Szlovákia, Svájc, Ukrajna és az Amerikai Egyesült Államok is.

1595996144

A szigorú versenyszabályok szerint rögzítették egyebek mellett azt is, hogy összesen maximum 120 lőszer lehet az indulóknál, akiknek szituációs és járőrfeladatok során kellett leküzdeniük a különböző célokat. A versenyzők rendőri és katonai mesterlövész-fegyverekkel vettek részt a versenyben.

Nem csak a feladatok, de a célok is változatosak voltak, hiszen a mesterlövészeknek álló, leeső és mozgó, papírból vagy fémből készült célokat kellett eltalálniuk.

A verseny nem csak abból állt, hogy a mesterlövészek az egy bizonyos távolságra elhelyezett céllapokra lőttek, hanem például egy, a verőfényes napsütésben teljesen átforrósodott harckocsiról kellett fekve eltalálni a 400 méterre lévő célpontot, vagy éjszakai körülmények között, felvillanó fény mellett célozni, illetve egy ház ablakából leadni a lövéseket. A versenyzőknek az egyes helyszíneken ráadásul csak néhány perc állt rendelkezésükre a pontos célzásra.

Az egyik legnehezebb kihívás az volt, amikor egy kés élét és nem a lapját kellet ellőniük majdnem 80 méterről, és volt, akinek a lehetetlennek tűnő küldetés annyira jól sikerült, hogy a penge kettétört.

1595996144

A versenyzők nem tudták előre, hogy pontosan mi lesz a feladat, és azzal sem voltak tisztában, hogy milyen mesze van a célpont. Az izraeli mesterlövészeknek például le kellett cserélniük a legújabb fejlesztésű puskatávcsövüket, mert a lencsébe beépített elektronika kijelezte egyebek mellett a szélirányt és a cél távolságát is; mert ezen kisegítő rendszerek (például szélirány meghatározás, lézeres távmérés) alkalmazását jelen versenyen a szabályzat nem engedte. Az utóbbi években a kínai, a belorusz és a magyar versenyzők szerepeltek a legjobban a rangos megmérettetésen.

A Magyar Honvédség összesen 9 csapattal képviseltette magát. A versenyen a HM Védelemgazdasági Hivatal, az MH Altiszti Akadémia, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár (önálló csapatként és vegyesen az MH 25. Klapka György Lövészdandárral), az MH 88. Könnyű Vegyes Zászlóalj és az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj mesterlövészei szerepeltek.

Szpisják József dandártábornok, az MH Kiképzési és Doktrinális Központ parancsnoka a honvedelem.hu-nak a tatárszentgyörgyi lőtéren elmondta: a verseny második napján, az úgynevezett katonai napon próbáltak olyan körülményeket teremteni, olyan helyzeteket szimulálni, amelyek a hadszínteret idézik, és amelyekkel a katonai mesterlövészeknek egy éles helyzetben meg kell küzdeniük. Ennek részeként több harcjárművet is elhelyeztek a versenypályán, és ezekről vagy ezek alól, illetve mellől kellett eltalálniuk a célt a versenyzőknek.

A különböző helyzetek megoldására 3-4 perce volt az indulóknak, ami nem sok, ha azt is figyelembe vesszük, hogy nem volt idejük rákészülni az egyes kihívásokra – mondta.

1595996145

Hozzátette, hogy az indulók eddigi visszajelzései alapján a különböző feladatok nehezek ugyan, de nincsenek túlkomplikálva, ezért élvezetesek és valódi kihívást jelentenek. „A mesterlövésznek az a legfontosabb feladata, hogy a legrövidebb időn belül a legpontosabb találatot érje el egy, akár több száz méterre lévő célponton" – mutatott rá a dandártábornok. A versenyszám jellegétől függően kettő-három lövést adhatnak le a mesterlövészek, de így is többen kicsúsztak a megadott időkeretből, mert túl sokáig tartott a tüzelőállás elfoglalása, illetve sokáig bajlódtak a célzással.

Szpisják József szólt arról is, hogy a versenyen nem csak az indulók, de megfigyelők is jelen voltak, például katonai megfigyelők Bulgáriából, hiszen idén az országot csak rendőri csapat képviselte. A megfigyelő, aki a bolgár különleges erők tagja komolyan érdeklődött a rendezvény részletei iránt, elismeréssel szólt a szervezésről, és utalt arra, hogy utijelentésében javasolni fogja, hogy jövőre a bolgár hadsereg is küldjön mesterlövészeket a magyarországi megmérettetésre. A honvédség is jól használható tapasztalatokkal gazdagodhat a verseny után, hiszen ilyenkor kiválóan összehasonlíthatók a külföldi és a magyar indulók harci eszközei, fegyverei, de a katonák képességei is.

„A találatok alapján jól látszik, hogy hol állunk mi a nemzetközi mezőnyben a saját, rendszeresített fegyvereinkkel, és a katonák is láthatják, hogy mások miként készülnek a versenyre és hogyan oldják meg a feladataikat" – hangsúlyozta a dandártábornok.

1595996145

Fotó: Dévényi Veronika