Életre keltették a 1848-as szabadságharc eseményeit
Szöveg: Faragó Fanny | 2018. április 22. 8:36Az 1848/49-es szabadságharc és forradalom 170. évfordulója alkalmából rendezett egész napos, rendhagyó megemlékezést a budapesti, Lónyay Utcai Református Gimnázium és Kollégium április 21-én, szombaton.
Galéria
„170 év távlatából talán nehéz azonosulni az eseményekkel, megérezni, átélni valamit azoknak a napoknak, hónapoknak a hangulatából. Úgy próbáljuk diákjainknak emlékezetessé, fogyaszthatóvá, élővé tenni történelmünk egy meghatározó, dicső szeletét, hogy bizonyos eseményeket újrajátszunk. Megragadva néhány momentumot, kulcsmozzanatot, igyekezünk megidézni a kort, remélve, hogy az élménypedagógia módszerei segítenek jobban megérteni, elképzelni a 1848-as forradalom és szabadságharc eseményeit, jelentőségét" – árulta el érdeklődésünkre Tóth Csaba Csongor. A gimnázium igazgatója hozzátette: „a Magyar Honvédség nem először segít abban, hogy a Lónyay Református Gimnázium falai között történelmi eseményeket jelenítsünk meg, vagy pályaválasztás előtt álló fiataljainknak bemutathassuk a katonai pálya szépségeit, a katonahivatás egészét."
A IX. kerületi gimnázium aulájában berendezett Pilvax-kávéházat lázasan vitatkozó fiatalok, pincérek és kártyázó társaságok töltötték meg. A „forradalmi csarnok" falain a francia forradalom híres szereplőinek képei lógtak, az asztalokat pedig korabeli újságok díszítették. A márciusi ifjak egy Pest-Buda térkép körül tervezték meg aznapi akciójukat, majd felolvasták a tizenkét pontot és elszavalták a Nemzeti Dalt.
Az udvaron a II. Budai Hagyományőrző Zászlóalj hagyományőrzői képezték ki a honvédzászlóaljba jelentkező fiatalokat.
A rendhagyó tanórákon hírnökök járták a tantermeket, akik az 1848. március 15-ei eseményekről meséltek diáktársaiknak. Beszámoltak a kormány megalakulásáról, az áprilisi törvények kihirdetéséről, valamint a pesti és budai nemzetőrség megalakítására való felhívásról. A negyedik órában a szerbek délvidéki pusztításairól, majd a május 10-i „véres budai éjről" tudósítottak. A fiatalok később gróf Batthyány Lajos május 16-i felhívására toborzópontot üzemeltettek, az iskolaépület lépcsőházait és folyosóit pedig a Magyar Honvédség Budapest Helyőrség Zenekara járta.
A frissen kiképzett pesti és budai első és második honvédzászlóalj tagjai az iskola udvarán zászlószentelő ünnepség keretében hivatalosan is megalakultak, átvették zászlaikat, letették esküjüket majd katonazenekari dallamokra elindultak Délvidékre és a Dráva-vonal védelmére. A hagyományőrzők puska- és ágyúlövésekkel búcsúztatták őket, a diáklányok pedig virágokat szórtak a táborba induló honvédekre. A gimnázium udvara és a diákok az 1848. június 24-i ünnepség hangulatát idézték, méltón megemlékezve a 1848-as forradalom és szabadságharc 170. évfordulójáról.
Fotó: a szerző felvételei