Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Első világháborús hadifoglyoknak állítottak emlékművet

Szöveg: Kovács Dániel |  2015. február 18. 7:21

Az első világháború során estek fogságba és magyar földön, a Tokod környéki táborokban vesztették életüket azok a hadifoglyok, akiknek emlékművet állított az orosz Békességszerzők és Béke Alapítvány. A kőből készült alkotást február 17-én, kedden avatták fel a Komárom-Esztergom megyei településen.

Az Osztrák−Magyar Monarchia egyik legnagyobb, Tokod közelében felállított hadifogolytáborában gyakoriak voltak a járványos megbetegedések, a fertőző betegségben szenvedő katonákat pedig a tokodi bányatelep épületeiben szállásolták el. Közel ezer orosz, román, olasz és szerb hadifogoly vesztette életét a járványok miatt az első világháború alatt, őket a falun belül négy temetőben helyezték örök nyugalomra.

1595988022
Tóth Tivadar, Tokod polgármestere

Az emlékművet Vlagyimir Szurovcev szobrászművész alkotta, melyen orosz feliratú kőlap állít emléket öt névvel azonosított és nyolcvanhat ismeretlen katonának. Az emlékmű avatásán Tóth Tivadar, Tokod polgármestere azt mondta, „ha egy nemzet becsüli önmagát, az becsüli történelmének nemcsak a nagyjait, hanem az egyszerű kisembert is, akit hívtak, ment és tette, amit a becsülete diktált. Az ő emlékükre áll itt ez az emlékmű. Katonák emlékére, akiket családjuk már száz éve hiába vár haza."

Mihail Lavrenyenko, a Békességszerzők és Béke Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy az itt nyugvók utódai − legyenek ma bármely ország polgárai − tudomást szerezzenek a mai eseményről, hogy felkereshessék ezt a helyet ahol leróhatják őseik előtt kegyeletüket.

1595988022
Mihail Lavrenyenko, a Békességszerzők és Béke Alapítvány elnöke

A megemlékezésen részt vett Horváth Gábor dandártábornok, a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka, valamint Téglás Gyula alezredes, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály Centenáriumi Programiroda vezetője is, aki a Honvédelmi Minisztérium képviseletében helyezte el az emlékezés koszorúját a felavatott emlékműnél.

A Békességszerzők és Béke Alapítvány nem először állított emlékművet Magyarországon. Az orosz szervezet február 13-án, Esztergomban, a bazilika közelében felállította Mindszenty József bíboros életnagyságú, ülő bronzszobrát. Szintén az alapítvány újítja fel az esztergomi Csalamádé-temetőt is, ahol orosz, szerb, román és magyar katonák vannak eltemetve.

1595988022
Az emlékművet Horváth Gábor dandártábornok (balra), a tatai lövészdandár parancsnoka is megkoszorúzta

Fotó: Galovtsik Gábor