Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Felavatták Revisnyei Reviczky Imre szobrát

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2018. november 6. 15:15

Több ezer ember életét mentette meg a második világháborúban Revisnyei Reviczky Imre posztumusz vezérőrnagy, akit a Világ Igaza címmel is kitüntettek – mondta dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter november 6-án, kedden a Fiumei úti sírkertben tartott szoboravatáson. 

1599195421
A miniszter elmondta: Revisnyei Reviczky Imre igaz ember, nagyszerű, bátor katona volt, aki mert másként gondolkodni abban a korszakban, amelyben – Radnóti Miklós szavai szerint – szinte dicsőség volt ölni, és nem csak parancsra. A posztumusz vezérőrnagy több ezer munkaszolgálatoson segített, miközben saját és családja életét is kockáztatta. A hős katona nevét nemcsak Magyarországon méltatják ezért, hanem Romániában és Izraelben is állnak emléktáblái, s megkapta a Világ Igaza kitüntető címet.

A tárcavezető felidézte: Revisnyei Reviczky Imre harcolt az első, majd pedig a második világháborúban, de 1950-ben megfosztották katonai beosztásától és nyugdíjazták. 1952-ben a nyugdíjat is megvonták tőle, s ezért arra kényszerült, hogy szenet lapátoljon. Végül 1956-ban köszönetet mondtak neki, de visszautasította, mondván, hogy ezért nem jár köszönet. „Ez is az ő nagyságát és példaértékű tettét, cselekedetét mutatja, amit nem szabad elfelejtenünk. Igaz, hogy ez a szobor rá emlékeztet, de egyéniségére is kell, hogy emlékezzünk napjainkban: hogy embersége, áldozatvállalása, haza iránti elkötelezettsége, családja iránti szeretete mind-mind ott legyen a lelkünkben" – fogalmazott a miniszter.

1599195421
Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója elmondta: Stremeny Géza szobrász alkotása művészeti értékével járul hozzá a Fiumei úti sírkert gazdag kulturális és szellemi értékéhez. Ugyanakkor Revisnyei Reviczky Imre személyes története, hősies példája arra is rámutat, hogy lehet másként dönteni, hogy érdemes megállni és átgondolni, vajon merre megy a többség, s mi a helyes út.

A beszédek után felavatták a Fiumei úti sírkert bejáratával szemben felállított szobrot, majd elhelyezték az emlékezés koszorúit az alkotás talapzatánál.

1599195421
Fotó: Rácz Tünde