Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Felértékelődött szerep, növekvő kihívások az egyiptomi magyar kontingensnél

Szöveg: Honvéd Vezérkar |  2013. november 19. 8:38

A katonákból és rendőrökből álló magyar kontingens megfelelő felkészültségéről és nemzetközi elismerést kivívó munkájáról győződhetett meg a november 17-18-án dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök vezetésével a Sínai-félszigetre látogató delegáció. 

1595963156

Dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök és Nagy Attila alezredes, kontingensparancsnok

A látogatásra a vezérezredest elkísérte Farkas Anikó, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke, dr. Kveck Péter, Magyarország egyiptomi nagykövete, Kriston István főtörzszászlós, a Magyar Honvédség (MH) vezénylő zászlósa, Topor István ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (ÖHP) műveletirányító főnöke, valamint Márton Attila alezredes, hazánk Egyiptomba akkreditált katonai attaséja.

A látogatás során a delegáció megtapasztalta, hogy mivel a Sínai-félszigeten a biztonsági helyzet továbbra sem megfelelő, a Többnemzeti Erők és Megfigyelők (Multinational Force and Observers – MFO) kötelékében szolgáló magyar katonák és rendőrök tevékenysége felértékelődött az utóbbi időben. Az MFO Északi és Déli Táborában folytatott megbeszéléseken az is kiderült, hogy a 26 katonából és 16 rendőrből álló magyar kontingens állománya a megnövekedett felelősség és kihívások mellett is kiemelkedően végzi munkáját.

1595963156

Az MFO déli táborának egyik őrtornya

Az MFO-ban a magyar katonák és rendőrök kiemelt katonai rendészeti feladatokat teljesítenek, ők felelősek a katonai rend és fegyelem fenntartásáért a Többnemzeti Erők és Megfigyelők teljes felelősségi körzetében. Feladataik közé tartozik többek között a bűnügyi nyomozati munka, a baleseti helyszínelés, a járőrözés, a különböző konvojok biztosítása, a közlekedési ellenőrzés és a buszkísérés. E feladatok között a katonák elmondása szerint a legnagyobb kihívást – leginkább az egyes nemzetek különböző szintű nyelvi felkészültsége miatt – a bűnügyi nyomozati munka jelenti. A legtöbb gondot északon a közlekedési balesetek és a táboron belüli kisebb konfliktusok, incidensek okozzák, délen pedig a szállítmány- és konvoj-kísérési feladatok jelentenek állandó elfoglaltságot. Északon fidzsikkel és kolumbiaiakkal, délen amerikaiakkal kell legnagyobb számban együtt dolgoznia a magyar állománynak. A magyar kontingens tagjai egy éves váltásban teljesítik szolgálatukat, de arra két ütemben kerül sor, így a most ott szolgálók egy része szeptemberben, a másik fele már több mint fél éve érkezett. A kontingens állományában, ahogyan ez valamennyi külszolgálat esetén igaz, egyaránt találni kisgyermekes, illetve nagycsaládos férfiakat és nőket, egyedülálló fiatalokat, vagy éppen még el nem kötelezett, de tartós párkapcsolatban álló katonákat és rendőröket, főtiszteket, tiszteket és altiszteket. A parancsnokok tájékoztatása szerint a szolgálati feladatokon túl komoly nehézséget jelent a megszokottól eltérő időjáráshoz (nagy meleg, magas páratartalom) való alkalmazkodás, és az idei évben újrakezdődött zavargások miatti bezártság is.

A látogatás alkalmával a vezérezredes az MFO Északi és a Déli Táborában, vagyis El Gorahban és Sharm El Sheikhben tartott állománygyűléseken a magyar katonák és rendőrök tevékenységét méltatva a békeműveleti feladatokban elért sikerek mellett kitért az idei magyarországi árvíz során tapasztalt együttműködésre, összefogásra is, emellett ismertette az állománnyal az életpályájukkal kapcsolatos hazai fejleményeket, de kitért a változó biztonsági helyzetben a velük szemben támasztott követelményekre is.

1595963156

Dr. Benkő Tibor Honvéd Vezérkar főnök koszorút helyezett el az MFO szolgálat közben elhunyt katonáinak – köztük két magyar – emlékhelyénél

Dr. Benkő Tibor látogatásán személyesen tájékozódhatott a kontingens közelmúltban tanúsított rendkívüli helytállásáról (értékek kimentése egy tűzeset során) és kiemelkedő sportteljesítményeiről, amelyekről a honvedelem.hu-n is lehetett már olvasni korábban. Tóth László százados, a Déli Táborban állomásozó magyarok parancsnoka külön kiemelte az állomány körében a napi sporttevékenység fontosságát, amelyre– jó példával elöl járva – ő is buzdítja a kontingens tagjait. A déli táborban a sportolást a jobb biztonsági helyzet, és a tengerpart közelsége (a tábor egy része maga a part) is elősegíti. A két táborban szolgáló magyar kontingens kikapcsolódását az úgynevezett magyar bárok is segítik (a nemzeteknek többnyire saját, a nemzeti jellegzetességeken alapuló közösségi helyiségük van). Az itt megrendezett kulturális eseményeken más nemzetek katonái is szívesen ismerkednek tradicionális ételeinkkel és más magyar kulturális termékekkel.

Az északi táborban többek között Nagy Attila alezredes, kontingensparancsnok és Thomas W. O’Steen ezredes, a tábor törzsfőnöke, a déli táborban a magyar parancsnok, Tóth László százados mellett Oscar H. Pintado alezredes, a tábor parancsnoka tartott előadást a Honvéd Vezérkar főnök részére. A tájékoztatókon elhangzott, hogy Egyiptom és Izrael között továbbra is az MFO jelenti a legfontosabb diplomáciai kapcsolatot. Kiderült továbbá, hogy az MFO munkájára három csoport van negatív hatással: a beduinok és a helyi bűnözők (például áru- és ember-csempészek) mellett az elszaporodó szélsőséges, gyakran terrorista csoportok tevékenysége jelenti a legnagyobb kihívást. Az egyiptomi hatóságok és hadsereg nagyszabású akciókkal igyekszik stabilizálni a helyzetet és növelni a biztonságot, valamint elejét venni a többnyire kereskedelmi célú bűnözésnek. Az MFO nemzetközi vezetése is mindent megtesz a térség és a misszióban résztvevő katonák biztonsága érdekében.

1595963157

Őrtorony a tábor szélén. Egy ilyenen hatoltak be a tüntető beduinok 2012-ben a táborba

Emlékezetes, hogy 2012 szeptemberében a környéken tüntető beduinok törtek be a táborba, amelynek következtében indokolttá vált a biztonság fokozása. Az előadásokból kiderült, az intézkedések egyik fontos elemét jelentik a 2013 elejére elkészült új őrtornyok, amelyekkel – az őrzés hatékonyságát jelentősen megnövelve – megduplázták az ilyen létesítmények számát.

A 2013-ban újrakezdődött zavargások miatt nyáron rendkívüli állapotot és kijárási tilalmat rendeltek el a félsziget északi részén, amelynek az előzetes bejelentés szerint november 14-én kellett volna véget érnie, ám az MFO vezetése mindeddig nem kapott értesítést a hatóságoktól az intézkedések felfüggesztésére. Utóbbiak összefüggésben vannak a biztonsági helyzet fokozatos romlásával, az improvizatív robbanószerkezetek, illetve más jellegű támadások és merényletek számának növekedésével (2013 tavaszán például egy magyar tisztet raboltak el néhány órára a beduinok egy buszról), ami ugyanakkor további biztonságot fokozó intézkedésekre késztette az MFO Északi Táborának vezetését.

1595963157

Állománygyűlés az MFO Déli Táborban



A táborban állomásozó – köztük magyar – katonák és rendőrök korábbi ismereteik mellett begyakorolták a tömegkezelés különböző módszereit, a készenléti helyzetek kezelését, valamint megszigorították a tábor elhagyásának és a táboron kívüli mozgásnak a szabályait, így mára a rossz biztonsági helyzet és az akadozó infrastrukturális ellátások ellenére is felkészültek feladataik végrehajtására, és az esetleges krízisek kezelésére. Hogy ez mennyire így van, jól mutatja az is, hogy csak a törzsfőnök jóindulatán múlt, hogy a magas szintű magyar delegáció látogatására tekintettel végül lefújta az éjszakai riadó sokadszori begyakorlását.

A delegáció 2013. november 19-20-án Cipruson, az ENSZ UNFICYP (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) missziójában szolgáló 77 fős magyar kontingens meglátogatásával folytatja útját.

1595963157

Magyar táborok a Sínai-félszigeten