Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Főszerepben a katonafestők

Szöveg: Takács Vivien |  2014. május 1. 7:03

Katonafestők címmel rendezett kiállítást az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Protokoll, Rekreációs és Kulturális Igazgatósága, valamint az MH Budapesti Nyugállományúak Klubja Budapesten, a Stefánia Palota-Honvéd Kulturális Központban április 28-án, hétfőn. A tárlaton hat nyugállományú katona műveit tekinthetik meg az érdeklődők.

Kovács Imre nyugállományú dandártábornok a tárlatot megnyitó beszédében elmondta: az itt kiállított képek hasonlítanak a múlt évi festményekre. Persze ez nem azt jelenti, hogy az alkotók művészetében semmiféle fejlődés nem tapasztalható, hanem csak annyit, hogy mi „egyszerű halandók" nem igen tudjuk felmérni a változásokat – fogalmazott.

1595971229

Kovács Imre nyugállományú dandártábornok ünnepi beszédében köszöntötte a katonafestőket

Morschhauser Miklós nyugállományú alezredes és festőművész versekkel köszöntötte az egybegyűlteket. A honvedelem.hu kérésére válaszolva elmondta, hogy 1990-es nyugdíjba vonulását követően kezdett el alaposabban foglalkozni a festészettel. A harminchét évig légvédelmi tüzérként szolgáló katona csak akvarelleket fest. „Az ország közel 130 településéről festettem akvarellt, legalább húsz kiállításom volt katonai objektumban és rendszeresen részt veszek a katonafestők kiállításán is" – mondta, majd elárulta ars poeticáját is: „Az ember a párját úgy szereti meg, hogy előbb megismeri. A hazát is először meg kell ismerni, utána lehet megszeretni. Én azt vallom, hogy az én képeim egy kicsit segítenek megszeretni a hazát."

A festészetének célja megkeresni azt a romantikát, ami a magyar épített környezetben még megmaradt. A nyugállományú alezredes elmondta azt is, hogy rendszeresen jár a honvédség által szervezett művésztáborokba is. „Jövőre leszek nyolcvan éves, és szeretnék a Stefánia Palota galériájában egy önálló kiállítást tartani" – vallott terveiről.

S. Kacsó Róza 2008-ban autodidakta módon kezdett el festeni. „Az első festményem egy tengeri kép volt delfinnel, amelyet az unokámnak készítettem" – mondta. Róza 2010-től a csendélet és a tájképek mellett a portré műfajában is alkot. Az ihletet a négy unokájából meríti. „A gyerekek minden egyes rezdülése, játéka, beszélgetése már egy kész festmény, amelyből én nagyon sok ihletet tudok meríteni" – tette hozzá.

1595971229

Morschhauser Miklós nyugállományú alezredes és festőművész versekkel köszöntötte az egybegyűlteket

A Katonai Felderítő Hivatal volt takarítónője elárulta azt is, hogy nem csinál sorozatokat, mindenből csak egyet készít ezáltal lesznek teljesen egyediek a művei. „Ha én éjjel megálmodok valamit, reggel emlékszem rá és ha megfogott akkor lerajzolom, majd hagyom hogy érlelődjön bennem. Utána elvonulok három-négy-öt óra hosszára és addig festek, amíg nincs meg az alap, amit én szeretnék" – mesélte.

A bujáki katonaművészek táborából ismert Németh András nyugállományú alezredes több festményével vesz részt a kiállításon. A Katonai Felderítő Hivatalban szolgált katona elárulta, hogy a festményeire jellemző az érzékenység. „A természet jelenségeit megpróbálom a magam módján értelmezni, majd azt formálom meg egy képben" – mondta. A somogyi születésű festő erre a tárlatra balatoni témájú képekkel érkezett. „Szüleim is nagyon jó kézügyességgel voltak megáldva, egész kis korom óta anyukám tanított festeni, így amikor először ceruzát kaptam a kezembe, azóta rajzolok és festek" – fűzte hozzá.

A május 11-ig nyitva tartó tárlaton Morschhauser Miklós, S. Kacsó Rózsa és Németh András alkotása mellett Tiszttartó Edit, Kolossváry Miklós és Pánczél Zoltán festményeit is megcsodálhatják az érdeklődők.


1595971230

A kiállítást május 11-ig lehet megtekinteni



Fotó: Rácz Tünde