(H)arc-kép
Szöveg: Takács Vivien | 2017. november 15. 11:00Különleges kiállítás nyílt Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ Caffé Galériában november 14-én, kedden. Helischer Nikolett katona szeretett volna lenni, de az élet közbeszólt. Álmát nem adta fel, a festővásznon valósítja meg.
Galéria
Nikolettel egy évvel ezelőtt készítettem interjút. Akkor még diplomamunkája előtt állt. Most, kitűnőre diplomázva, élete első kiállításán találkoztam vele. Ugyanolyan szerényen, de csillogó szemekkel mesélt alkotásairól, amik nem mindennapiak. „A diplomamunkám elkészítéséhez, amelynek címe »Egyenruha-ábrázolások a művészettörténelemben a reneszánsztól napjainkig«, nagyon sok segítséget kaptam a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumtól" – mesélte Nikolett. Hozzátette: azóta már külföldi katonai uniformisok is érdeklik. „Elsősorban az egyenruhákkal foglalkozom, de persze haditechnikai eszközöket is festegetek, csak a geometriai ábrázolás nagyobb kihívást jelent számomra."
Nikolett diplomamunkájában négy egyenruhást festett le, hogy megmutassa az átlagember számára: a katonai, a rendőri, a közszolgálati hivatás nem egyenlő az erőszakkal. „Fontos kiemelni a katonákat, a rendőröket, a tűzoltókat és a mentősöket, hiszen ők ugyanolyan emberek, mint mi, de a hivatásukból adódóan többségük kockára teszi az életét értünk, segít rajtunk" – utalt ezzel a kiállítás címére, ami a „Hivatás" nevet viseli.
Vidéki elfoglaltsága miatt Barabás Márton festőművész – Nikolett egykori tanára – nem tudott jelen lenni a megnyitón, de köszöntőbeszédét a rendezvényen felolvasták. „Katona szeretett volna lenni, de bizonyos okokból erre nem jelentkezhetett, így maradt a másik tehetség kibontakoztatása: a rajzolás" – állt a levélben. „A látszólag fotószerű portréin kialakult egy csak rá jellemző stílus, mintha kitalálna bizonyos részeket, hogy az összhatás még elevenebb, élethűbb legyen. Kis tekervényekből, ráncnak látszó vonalakból, bravúrosan megoldott fényekből áll össze a „Helischer-i portrérajz" – írta a festőművész.
Hogyan tovább? Nikolett elmondta: pár napja költözött Budapestre, így most egy új élet kezdődik számára. Kiállításokból azonban nem lesz hiány… Januárban szeretettel várják őt a Petőfi Sándor laktanya könyvtárába, illetve a kecskeméti repülőbázis is szívesen bemutatná a képeket.
A Caffé Galériában megnyílt tárlatot december 3-ig lehet megtekinteni.
Fotó: Füzes Judith