Hadihajósok, robotok és különlegesen kiképzett kutyák Óbudán
Szöveg: Antal Ferenc | 2014. május 4. 18:47Dinamikus és statikus bemutatókkal várta a Magyar Honvédség az érdeklődőket az Óbuda napja rendezvénysorozat alkalmából május első hétvégéjén. Az MH 1. Honvéd Tűzszerész- és Hadihajós Ezred a Római-parton, a MH Anyagellátó Raktárbázis Békásmegyeren, a Csobánka téren vonultatta fel arzenálját.
Galéria
Már messziről mutatta a Duna-partra vezető bekötőutat a helyi polgárőrség képviselője, miközben gépkocsinkkal a parkolóhelyet kereső autók között próbáltunk utat törni magunknak. A pünkösdfürdői hajóállomáson kötött ki ugyanis az MH 1. Honvéd Tűzszerész- és Hadihajós Ezred AM–22-es ÓBUDA nevű aknamentesítő hadihajója, de az alakulat számos más programmal is várta az érdeklődőket. A hideg, szeles idő ugyan előzetesen kis aggodalomra adott okot, ám rövid idő alatt szép számmal kezdtek gyülekezni a haditechnika szerelmesei.
A délelőtt folyamán az ezred robbanóanyag-kereső kutyás műveleti százada dinamikus bemutató keretében ismertette meg a nézőket a keresőkutyák alkalmazhatóságának főbb területeivel. A színvonalas bemutatóra szinte minden korosztály kíváncsi volt, a kutyáikat sétáltató gazdik közül is sokan vették erre az irányt. Az engedelmességi bemutatót követően a Petit névre keresztelt kutyus pillanatok alatt megtalálta a gépjárműbe rejtett Semtex robbanóanyagot, amit a nézők vastapssal, gazdája pedig játékkal jutalmazott.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is nagy sikert aratott a rendezvény egyik fő látványossága, az alakulat ÓBUDA névre keresztelt aknamentesítő hadihajója. Danyikó László százados, az MH 1. Honvéd Tűzszerész- és Hadihajós Ezred hadihajós alosztályának parancsnoka a honvedelem.hu-nak elmondta: a kerület és az alakulat évekre visszanyúló példás kapcsolatának köszönhető, hogy immár nyolcadik alkalommal képviselhetik a Magyar Honvédséget a kerület napján.
A fedélzetet közben ellepték a nézelődni vágyók. Míg a fiatalabb korosztály inkább a hajó fegyverzete iránt érdeklődött, az idősebbek a belső rész felé vették az irányt. A bátrabbak természetesen mindent igyekeztek kipróbálni. Egy hat év körüli kisfiú kíváncsian szemlélte a PAV–1-es légvédelmi gépágyút, majd szomorúan tapasztalta, hogy a fegyver optikája számára szinte elérhetetlen magasságban van. A hadihajós katonák ezt látva rögtön kerítettek neki egy ládát, amelyre ráállva immár a szálkereszten keresztül, örömmel szemlélhette a Duna túlpartját.
Közvetlen a hajóállomás mellett sorakoztak a tűzszerészek, valamint a TIT Hajózástörténeti, Modellező és Hagyományőrző Egyesület sátrai is. Bicskei János, az egyesület titkára örömmel állapította meg az egyre növekvő érdeklődést a hajózás története iránt. Mint mondta, az elmúlt két évtized csökkenő tendenciája után egyre fontosabbá válik a hajózási hagyományok megőrzése és megjelenítése.
A sátorban a magyar hadihajózás 165. évfordulója alkalmából megrendezett kiállítás makettjei mellett történelmi áttekintést is nyújtottak a szervezők az érdeklődők részére. Ugyan a hajómodellekhez nem volt szabad hozzáérni, ám annál nagyobb élményt nyújtott a fiatalok számára az orosz nehézbúvársisak felpróbálása, amely a ’90-es évek közepéig szolgálta a Magyar Honvédség búváralakulatait.
Miközben egy-egy gyermekfej szinte elveszett a hatalmas rézsisakban, a szomszédos sátorban az ANDROS F–6A típusú tűzszerészrobot nyűgözte le a látogatókat. „Mindenki nagyon örül a robotnak, hiszen az operátor irányításával az érdeklődők szinte minden kérését tudja teljesíteni. Ez a dobozok egymásra pakolásától a tárgyak átadásáig terjed. Imádják a gyerekek" − mondta Ónodi Kristóf hadnagy, a speciális tűzszerészszázad szakaszparancsnoka.
Az idősebbeket ezenkívül számos más meglepetés várta: a sátorban az EOD-9-es típusú nehéz, valamint az LDE típusú könnyű tűzszerészruha mellett missziókban is használatos felszerelések, kép- és hangrögzítő eszközök, valamint hatástalanított robbanótestek sorakoztak. „Nagyon sokat változott a technika, mióta én voltam katona" – mondta érdeklődésünkre Szalai László, aki feleségével érkezett a rendezvényre. Hozzátette: óbudai lakosok lévén minden évben szívesen vesznek részt a honvédségi programokon.
Néhány kilométerrel távolabb, a Csobánka téren, a programsorozat közbiztonsági napján az MH Anyagellátó Raktárbázis statikus bemutatója vonzotta a tömegeket. A honvédségi rendezvény mellett a társszervezetek – TEK, rendőrség, tűzoltóság, katasztrófavédelem – is képviseltették magukat. A raktárbázis sátrai és a HM Zrínyi Kft. multimédiás kamionja közötti területen szinte lépni sem lehetett a kíváncsiskodók tömegétől. „Apa ötöt eltalált!" – ugrált örömében egy pókemberálarcos kisfiú, akinek apja éppen a médiabusz lézeres céllövöldéjében elevenítette fel lövésztudását.
A hömpölygő sokaságban a fiatalok szinte azonnal rávetették magukat a technikai eszközökre, amelyek között a különböző optikai eszközökkel modernizált AK−63D típusú gépkarabély éppúgy megtalálható volt, mint a rettegett Gepárd M1 nehéz páncéltörő puska. ,,Gyakorló- és hatástalanított eszközöket hoztunk, amelyeket bátran kipróbálhatnak" – mondta Papp János zászlós, a fegyverzettechnikai raktár vezetője. Hozzátette: olyan felkészültséggel érkeztek a fiatalok, hogy gyakran maguk a katonák is meglepődnek a kérdéseken.
A katonák sátrai között a társszervezetek egyenruhásai is érdeklődve szemrevételezték a különböző légtérfigyelő távcsöveket, valamint a különböző egyenruhákba és védőmellényekbe öltöztetett bábukat. Különösen népszerű volt a tömegoszlatók speciális védőfelszerelése. Vadál Csaba zászlós szinte lélegzetvételnyi szünethez sem jutott, csaknem minden másodpercben záporoztak a kérdések. „Leginkább a sisakok és a kényszerítőeszközök népszerűek" – mondta, miközben egy arc- és tarkóvédővel ellátott sisakot tett egy kislány fejére. A tömegben hirtelen hangos csattogás hallatszott, mire a nézők egy emberként fordultak a zaj irányába. Aggodalomra természetesen semmi ok nem volt: két tizenéves lány próbálta ki a speciális védőpajzs strapabírását, gumibottal hatalmasakat csapva a plexiüvegre.
A kerület napját idén is szerteágazó programok tették igazán különlegessé, izgalmassá. Ennek köszönhetően a honvédelembe, a katonákba vetett bizalom is erősödött.
Fotó: Galovtsik Gábor