Harcászat a Tiszán
Szöveg: Búz Csaba hadnagy | 2014. június 29. 8:01Komplex harcászati mozzanatot gyakoroltak június végén az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái.
Galéria
A szentesi vízi gyakorlótéren a 62. Lövészzászlóalj dinamikus bemutatója egy BTR−80-as harcjármű egyéni vízi vezetésével kezdődött, amit egy kötelékgyakorlat követett.
A harcászati feladat során a műszaki erőknek fel kellett deríteniük a folyónak azt a szakaszát, ahová a műszaki katonák hidat vagy kompot tudnak telepíteni. A területen ellenállók jelenlétére is számítani lehetett, ezért az elöljáró a folyószakaszon készenléti körletekbe kisebb-nagyobb lövészalegységeket helyezett el.
Először egy harcibúvár-csoport felderítette a túlsó partszakaszt és biztosítási pozíciót foglalt. Ezt követően a felderítőerők csónakkal átkeltek a túloldalra, és elkezdték átvizsgálni a folyó túlsó hídfőállását. A parton dolgozók biztonsága érdekében a katonák egy védelmi sávot hoztak létre, és egy búvár elkezdte felmérni a folyómeder tulajdonságait. Nem sokkal később egy ellenséges csoport megtámadta a felderítést végző katonákat, akik azonnal megkezdték az ellenségtől történő elszakadást.
A közeli készenléti körletben állomásozó lövészszázad a támadást követően biztosítási pozíciót foglalt a folyó innenső oldalán, és tüzével biztosította az ott lévő felderítőerők visszavonulását. Egy manőverszakasz a harcjárműveivel azonnal a vízre hajtott, és a toronyfegyverekkel tüzet nyitott az ellenséges erőkre.
Az ellenség aktivitásának megszűnése után a saját erők a túlparton folytatták a felderítőtevékenységet.
A vendégek a harcászati bemutató után PTSZ-M közepes lánctalpas úszógépkocsival vízre szálltak, és a folyóról tekintettek meg egy újabb egyéni vízi vezetési gyakorlatot. A feladat végén a harcjármű − szándékosan − működésképtelenséget jelentett, így a katonák be tudták mutatni a mentő-vontató csoport feladatának ellátását is.
Takács Attila ezredes a dandár katonái által az utóbbi időszakban − külföldön és itthon − végrehajtott gyakorlatokkal kapcsolatban elmondta: látszik a személyi állomány motiváltsága és szakmai hozzáértése. Az altisztek egyre jobban részt vesznek a kiképzési foglalkozások megtervezésében, illetve levezetésében, és a katonák a legjobb tudásuk szerint látják el feladataikat. „Az attaséhelyettes és a CULP-programban részt vevő állomány elismerését is kivívta a 62. Lövészzászlóalj tevékenysége. Ez egyben jó lehetőség volt az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezreddel való együttműködés gyakorlására, amit külön köszönök a szentesi katonáknak" − tette hozzá a parancsnok.
Fotók: a szerző felvételei