Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kékország hadban áll!

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2013. április 29. 7:29

A Szikla tetején fegyveres behatolók és ismeretlen eredetű vegyi anyag szivárgása, az objektum előtt tüntetők százai, a légtérben folyamatos légtérsértés, és küszöbön álló fegyveres konfliktus – de szerencsére a korábban gyanús vezetékes ivóvíz már iható. Április 24-25-én nagyszabású gyakorlatot tartottak az MH Légi Vezetési és Irányítási Központban.

Nem megszokott látvány, hogy a Szikla hadműveleti központjában 93M vegyivédelmi ruházatban ül a monitorok előtt az állomány, és kézzel foghatóan vibrál a levegő. A Pásztázott Légtér 2013 elnevezésű gyakorlat forgatókönyve szerint ugyanis Kékország és a szomszédos Vörösország között a válság akár a fegyveres konfliktusig is mélyülhet.

1595953266

Taktikailag érthető tehát, hogy a légi irányítás szívéről, a Szikláról előbb gyanús személyek (őket persze elfogták) készítettek illegálisan felvételeket, majd pedig terroristák próbálták meg különféle módszerekkel elérni a központ működésképtelenné válását.

Az objektum védelméért felelős MH 54. Veszprém Radarezred katonái tehát éppúgy kiveszik a részüket a gyakorlatból, mint az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ (MH LVIK) állománya. A cél: elérni „mindenáron", hogy a műveleti állomány légtérellenőrző és vadászirányító tevékenységét folyamatosan el tudja látni – akár gázálarcban is. Amit, mint megtudjuk, a „Gáz!, Gáz!, Gáz!" felszólítás elhangzása után kilenc másodperc alatt fel kell venni, különben már rádión jelentik is – mint erre hallhattunk imitált példát – : „társam a vegyi támadás következtében életét vesztette".

1595953266

Amíg a Szikla gyomrában folyamatosan zajlik a légtér védelme, addig fenn a tetőn éppen egy mellkasi lövést szenvedett katonához hívnak orvost. A szakszerű műveletet megtekintő Szücs József mérnök ezredes, az MH LVIK parancsnoka az elsősegélyt nyújtó állomány helyszínre érkezéséig elmondja, hogy a gyakorlaton ugyanúgy részt vesz az erők védelméért és a logisztikáért felelős állomány, mint a hadműveleti teremben dolgozó irányítók, hiszen csak így lehet komplexen kezelni egy esetleges, fogalmazzunk így, békeidőszaktól eltérő helyzetet.

Igaz, a gyakorlat nem csupán önmagáért van, ugyanis 2014-ben NATO-szintű ellenőrzésen (OPEVAL) fog átesni a Szikla, amelyet pedig idén nyáron egy nemzeti szintű ellenőrzés előz meg (NATEVAL).

„A Pásztázott Légtér gyakorlat során fel tudjuk mérni, hogy jelenleg hogyan állunk a kiképzettség és a felkészültség terén. A gyakorlat során, készülve a 2014-es ellenőrzésre is, teljes mértékben NATO-ban használt «napi harcparancsokat» és a NATO-eljárásokat alkalmazunk" – fogalmazott a parancsnok.

1595953267

Beszélgetésünket imitált, házi készítésű, ismeretlen vegyi anyagot is tartalmazó kézigránát képzelt robbanása szakítja félbe – újabb behatolók próbálkoznak bejutni a szigorúan védett térbe. Azonban az objektum védelméért felelős állomány szakszerűen és gyorsan, csírájában elfojtja a próbálkozást és az ellenség hamarosan bilincsbe verve, lehajtott fejjel kénytelen tűrni a motozást – amit pedig megint csak az előírások szerint kell végrehajtani. Közben a Szikla ABV regionális részlegének központjában már javában zajlik az ismeretlen vegyi anyag elemzése, annak érdekében, hogy minél előbb le lehessen venni a gázálarcot…

A gyakorlat két – a környéken lakók számára is hang és fényhatásokkal járó – dinamikai napját  lövészet előzte meg. Érdekesség, hogy a gyakorlaton a horvát légi irányító központ állományából három fő is részt vett – egyelőre csak megfigyelőként, nem pedig nemzetközi ellenőrként.

Fotó: a szerző felvételei