Lánykérés az alakulótéren
Szöveg: Galambos Sándor | 2017. április 22. 12:31Ismét együtt ünnepelték a műszakiak napját és a Szent György-napot a katonák, a rendőrök és a város lakói április 21-én, Szentesen. Az egész napos program hivatalos része a Magyar Honvédség műszaki katonáit képviselő alegységek ünnepélyes sorakozójával és elismerések átadásával kezdődött – lánykéréssel végződött: Veress Péter szakaszvezető az alakulótér betonján térdepelve kérte meg menyasszonya, Németh Gabriella kezét.
Galéria
Levélben üdvözölte a fegyvernemi napjukat ünneplő műszaki katonákat dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök: „Az ünneplés és emlékezés napja ez, amikor büszkén fejet hajtunk a történelmünket meghatározó egykori műszaki katonák és mérnökök tettei előtt, akik minden körülmények közt méltán öregbítették a „műszaki" nevet. Szakértelmüknek, leleményességüknek, bátorságuknak köszönhetően a régmúltban éppúgy, mint ma is áldozatvállalásukkal hozzájárulnak a ránk háruló feladatok végrehajtásához. Napjainkban is az egész ország láthatja a Magyar Honvédség – ezen belül a műszaki katonák – helytállását. (…) Az ország déli határszakaszán lévő ideiglenes biztonsági határzár mentén végzett műszaki és járőrözési feladatok biztosításának kihívásaival mindennap szembe kell néznünk. Jelenleg is nemzetközi együttműködés keretében együtt dolgoznak az osztrák hadsereg, a Bundesheer műszaki katonáival Magyarország déli határainál. Mindezen feladataikon felül (…) a műszaki szakemberek fontos szerepet betöltve vállalnak részt a Magyar Honvédség nemzetközi feladataiban, képviselik hazánkat a nemzetközi közösség műveleteiben is. (…) A műszakiak napja alkalmából köszönetünket és elismerésünket fejezzük ki a fegyvernem valamennyi szakterületén szolgálatot teljesítőknek a becsületesen végzett, eredményes szolgálatukért!"
Antal László ezredes ünnepi beszédében az elődök hősiességéről is megemlékezett: „A mai napon azokra a katonákra emlékezünk, akik 1849. április 25-ére virradóan – Török Ignác tábornok vezetésével – erőfeletti munkával, egyetlen éjszaka leforgása alatt, csónakokból és pallókból hidat építettek a Dunán, hozzájárulva ezzel a forradalmi csapatok előrejutásához, s ezáltal a győzelem kivívásához." – elevenítette fel a komáromi csatában történteket a házigazda ezred parancsnoka, majd Jacobi Ágost utász ezredest idézte: „műszaki katonák alatt azt a hadra kelt nagy családot kell érteni, amely nemcsak fegyverrel a kézben küzd, hanem tudásával, különleges felszerelésével, kiképzésével és leleményességével a küzdő csapatok leghűségesebb és nélkülözhetetlen segítő társa".
Az ünnepélyes sorakozó hivatalos része elismerések átadásával zárult. A Honvéd Vezérkar főnöke emléktárgyat adományozott az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis állományából Puskás Sándor hadnagynak, Őze István főtörzsőrmesternek (MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred) és Both Péter főtörzsőrmesternek (MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred). A szentesi műszaki ezred állományába tartozó Körmendi József törzszászlós, az MH Pápa Bázisrepülőtéren szolgáló Köteles Zsolt törzsőrmester és az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred állományába tartozó Bánki József őrmester munkáját pedig emléklappal köszönte meg.
A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, a beosztásaikban huzamos időn át végzett, kiemelkedő munkájuk, szakterületükön végzett eredményes tevékenységük elismeréseként emléktárgyat adományozott Teremi Nikolett főhadnagynak (MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred),
Erdélyi Judit törzsőrmesternek (MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred) és Szabó Péter Zoltán szakaszvezetőnek (MH 5. Bocskai István Lövészdandár (Hódmezővásárhely helyőrség). Tóth Viktor hadnagy (MH 5. Bocskai István Lövészdandár – Hajdúhadház) Könczöl Kornél zászlós (MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred), Lázók Károly szakaszvezető (MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred) és Zebegnyei László szakaszvezető (MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred) munkáját pedig emléklappal ismerte el.
Az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred parancsnoka 2017. április 21-ei hatállyal Seres József őrnagyot kinevezte az ezred hídépítő zászlóaljának parancsnokává, s kinevezésével egyidejűleg előléptette alezredessé.
A hagyományokhoz híven idén is a műszakiak napján adták át az „Év embere" megtisztelő címeket. Az „Év tisztje" idén Kovács István százados, az „Év altisztje" Őze István főtörzsőrmester, az „Év legénységi állományú katonája"
Csóti Péter szakaszvezető, az „Év közalkalmazottja" Gazsi-Pálfia Anikó Beáta lett. A Szentes város és a honvédség együttműködése érdekében kifejtett önzetlen munkájáért adományozott „A Honvédségért és a Városért" elismerő oklevelet pedig idén dr. Szabó István őrnagy vehette át Szirbik Imre polgármestertől.
A műszakiak ünnepélyes sorakozóját követően aztán megkezdődött az akár „elő-majálisnak" is beillő programkavalkád. A vendégeket a Bocskai-dandár hódmezővásárhelyi katonazenekara szórakoztatta, bemutatót tartottak többek közt az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár különleges díszelgő csoportjának tagjai, a tűzszerészek, a rendőrök, a tűzoltók, a KatonaSuli programban részt vevő diákok és az önvédelmi sportok mesterei. Volt technikai bemutató, kitelepültek a toborzók, a laktanya búvárkiképző bázisán is megállás nélkül zajlottak a programok, a gyerekek pedig mindennel „lőttek", mindenre felmásztak, mindent kipróbáltak, aminek a közelébe mehettek.
Természetesen idén is megrendezték a „Vörös Bika" nevet viselő műszaki erőpróbát. Körmendi József törzszászlóstól, az embert próbáló küzdelem ötletgazdájától és a bajnokság főszervezőjétől megtudtuk: idén a Honvéd Rákóczi Sport Egyesület „Spartan" csapata Kovács János őrmester, Gazsi Tamás szakaszvezető, Mészáros Csaba, Horváth Gábor) vitte a pálmát. Második helyen a víztisztító század válogatottja végzett, a dobogó harmadik fokára pedig a szentesi hivatásos tűzoltók gárdája állhatott fel.
A rendezvény helyszíneit a friss jegyesek is meglátogatták. A megilletődöttségét leplezni próbáló, boldog menyasszony elmondta: két éve ismerik egymást, sejtette, hogy Péter már tervezgeti a majdani házasságot. Abban is biztos volt, hogy az eljegyzésük rendhagyó lesz, vőlegényét ugyanis a látványos meglepetések nagymesterének tartja. A lánykérés ilyen körülményeire azonban egyáltalán nem számított. Utólag persze már „összeállt a kép", most már tudja, miért ragaszkodott Péter annyira ahhoz, hogy a mostani ünnepségre eljöjjön. Ráadásul a szülei és két testvére is hirtelen kíváncsiak lettek a műszaki katonákra. Azt pedig csak az alakulótéren előtte térdeplő vőlegénye láttán értette meg, hogy az ő édesapja és bátyja miért tartották fontosnak, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből háromszáz kilométert utazva megnézzék a laktanyai programokat.
A műszakiak napja szentesi ünnepségén részt vett többek közt Bíró István ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság osztályvezetője, Kriston István főtörzszászlós, a Magyar Honvédség vezénylőzászlósa és dr. Rádi Norbert ezredes, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság főkapitány-helyettese. Elfogadták a meghívást az alakulat ezred egykori parancsnokai, a légierő műszaki alegységeinek és a hazánk déli határán dolgozó osztrák műszaki katonák képviselői is.
Fotó: a szerző felvételei