Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Légi csata a rendőrségi lőtéren

Szöveg: Galambos Sándor |  2013. június 21. 19:06

Szituációs lövészbajnokságot rendezett június 20-án az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis a kecskeméti rendőrségi lőtéren. A IV. Szentgyörgyi Légi Csata IPSC Pisztoly Lőversenyen hatvankilenc egyéni induló, tizenegy katonai és hét rendőrcsapat küzdött a díjakért. A verseny abszolút győztese a házigazdák gárdája lett.

1595955964

Negyedik alkalommal rendezett országosnak is beillő szituációs pisztolylövészversenyt a Kecskeméti Honvéd Sportegyesület és az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis. A „Diligentia, Vis, Celeritas" (pontosság, erő, gyorsaság) jelmondat szellemében meghirdetett bajnokságon a házigazdák négy csapatot indítottak; az MH Veszélyesanyag Ellátó Központ három, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár két, az MH 25. Klapka György Lövészdandár és az MH 5. Bocskai István Lövészdandár pedig egy-egy csapattal képviseltette magát.

A rendezők a rendszeresített fegyverek eltérő típusait figyelembe véve külön értékelték a katonák és a rendőrök teljesítményét, a sportpisztolyokat használókat pedig egy harmadik kategóriába sorolták. Nagy Mátyás őrnagy, a verseny igazgatója a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: Bélai Gyula főhadnagy és Horváth Máté főtörzsőrmester tervei szerint hat különböző pályát alakítottak ki, amelyek fizikailag és mentálisan is alaposan megdolgoztatták a versenyzőket. A pályaelemek eredményes leküzdéséhez ugyanis most a lövésztudás mellett gyors helyzetfelismerésre és határozott feladatmegoldó képességre is szükségük volt a bajnokság résztvevőinek. Némelyik pályán futással lehetett javítani az eredményen, egy másikon láncra rögzített imbolygó deszkáról kellett lőni, és volt olyan feladat is, amelyet csak egy megpakolt lőszeresláda cipelése után lehetett megkezdeni. A honvédségi lövészversenyeken ritka a felfüggesztett és a „bólogató" mozgó cél is, az sem megszokott helyzet, amikor a versenyzőknek pisztollyal, térdelő és fekvő testhelyzetből is pontosan kell találniuk, és váltott kézzel sem gyakran lőnek a katonák.

1595955965

Ezek a szokatlan feladatok a verseny „légi csata" elnevezésére vezethetők vissza. A szervezők ugyanis arra törekedtek, hogy minél több, a repüléshez, a repülés kiszolgálásához köthető elemet építsenek a pályákba. Ezért volt például ilyen sok mozgó, lebegő cél és szokatlan testhelyzet, ezért imbolygott a lövő lába alatt a palló, de a lőszeresládával is emiatt kellett szaladni – ezzel a gépágyú hevederezését imitálták.

A verseny fővédnöke Ugrik Csaba ezredes, az MH. 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka, védnöke Minkó Ottó alezredes, a bázis kiképzési főnöke, igazgatója pedig Nagy Mátyás őrnagy, a Kecskeméti Honvéd Sportegyesület ügyvezetője volt. A versenybírók munkáját Bélai Gyula főhadnagy irányította, az értékelés menetét pedig Zakupszky Gábor felügyelte.

1595955965

A jó hangulatú bajnokság félidejében a versenyzők egy helyben, bográcsban készített ebéddel gyűjtöttek energiát a délutáni feladatokhoz. A katonanők mezőnyében ezt a kis pihenőt leghatékonyabban Borbás Emese hadnagy, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis versenyzője használta ki. A második és a harmadik helyen pedig az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár versenyzői végeztek: Miklós Melinda százados és Kovács Viktória őrvezető. A férfiak versenyét Hennel Sándor őrnagy (MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár) nyerte a házigazdák két versenyzője, Varga Ferenc zászlós és Bélai Gyula főhadnagy előtt.

A két női katonacsapat közül most az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Miklós Melinda és Farkas Ildikó századosok, valamint Kovács Viktória őrvezető alkotta együttese bizonyult eredményesebbnek. A kecskeméti repülőbázis Borbás Emese hadnagy, Földvári Gyuláné zászlós és Sipos Melinda törzsőrmester alkotta csapata így a „második" helyre szorult.
A férfiak mezőnyében viszont taroltak az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis versenyzői: első helyen a Bélai Gyula főhadnagy, Horváth Máté főtörzsőrmester, Farkas Roland szakaszvezető alkotta csapat végzett, őket követte a Grócz Dénes alezredes, Nagy Mátyás őrnagy, Varga Ferenc zászlós összetételű trió. A harmadik helyezést pedig az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Hennel Sándor őrnagy, Tőzsér Sándor és Soós Gábor főtörzsőrmesterek alkotta gárdája harcolta ki.

Fotó: a szerző felvételei