Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megemlékezéseken vettek részt a Bocskai-dandár katonái

Szöveg: Búz Csaba hadnagy, Madura János őrmester, Tordai Kamilla |  2018. március 16. 20:19

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár debreceni és hódmezővásárhelyi helyőrségeiben is megemlékeztek az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról.

Debrecen

A Kossuth-laktanyában ünnepi állománygyűléssel emlékeztek meg az 1948-49-es forradalom és szabadságharcról. A meghívott vendégek között volt Farkas Zoltán alezredes, a Hajdú-Bihar Megyei Védelmi Bizottság titkára, Nagy Zoltán alezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Katonai Igazgatási Központ parancsnoka, Czill István alezredes, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság, Előkészítő részleg vezetője, valamint Hajnal István alezredes, az MH 24. Bornemissza Gergely Felderítő Ezred parancsnoka.

1599183458
Az állománygyűlésen Bartha Richárd őrnagy, a Kiképzési főnökség megbízott vezetője mondott ünnepi beszédet. Az ünnepség zárásaként a Valcer Táncstúdió és Művészeti Iskola táncosai a magyar reformkor és az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hangulatát elevenítették meg, nyitótáncként Erkel Ferenc „Hunyadi László" című operájából a Palotást adták elő, majd egy néptánc-összeállítást láthattak az egybegyűltek.

Az állománygyűlés végén dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az alakulat parancsnoka elismeréseket és előléptetéseket adott át.

1599183458
Március 15-én Debrecenben a Kossuth téren a Himnusz kíséretében, katonai tiszteletadás mellett vonták fel az országzászlót az újonnan felállított zászlórúdra. Az 1848-’49-es forradalom és szabadságharc eseményeire emlékezve a Kossuth-szobornál helyeztek el koszorúkat, majd a debreceni helyőrségi zenekar kíséretében a Petőfi tér irányba indultak az ünneplők, ahol szintén elhelyezhették a megemlékezés virágait.

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár képviseletében dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az alakulat parancsnoka és Nagy Zoltán alezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (HKNYP) 2. Katonai Igazgatási Központ parancsnoka helyezett el koszorút.

1599183459
Hódmezővásárhely

Az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra emlékeztek a hódmezővásárhelyi katonák is. Az ünnepélyes sorakozón, a csapatzászló fogadása után Pap Péter őrnagy, a 62. Lövészzászlóalj törzsfőnöke beszédében kiemelte, hogy 170 éve ezen a napon kezdődtek azok az események, amelyek hatására megalakult a Magyar Honvédség. „Elődeink vérüket, életüket adták a hazáért, a szabadságért… Kossuth úgy hívta a honvédeket: névtelen félistenek. Emlékezzünk a hősökre, a névtelen félistenekre!" – zárta beszédét az őrnagy.

Az ünnepségen Imre József alezredes, megbízott törzsfőnökhelyettes adta át a kitüntetéseket és elismeréseket.

1599183459
A hódmezővásárhelyi városi ünnepségsorozat az ünnepélyes zászlófelvonással kezdődött. Az ünnepség ezt követően a Petőfi-szobornál folytatódott, ahol a Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola kórusa és Bíró Ivett, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola tanulója működött közre. A Petőfi-szobornál megtartott koszorúzás után a március 15-i városi megemlékezés a Kossuth téren zajlott.

A város főterén, a Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekar előadásában elhangzott a Himnusz, amelyet követően Pál István és bandája játszott 1848-as dalokat. Az ünnepség folytatásaként Barnál László, a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója szavalt, amit Márki-Zay Péter polgármester beszéde követett.

1599183459
A megemlékezést a koszorúk és virágok elhelyezése zárta. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandárt képviselve Bátor Ferenc alezredes, megbízott parancsnokhelyettes rótta le kegyeletét.

A rendezvényen a katonazenekar és a kommendánskatonák mellett közreműködött a helyőrség díszalegysége is.

Fotó: Szalka Miklós őrvezető és a szerzők felvételei