Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megemlékezni kötelesség

Szöveg: Snoj Péter |  2017. január 26. 11:37

A Debreceni Református Kollégium Oratóriumában tartott, útba indító istentisztelettel kezdődött a XVII. Doni Hősök Emléktúra Hajdú-Bihar megyei rendezvénye január 25-én, szerdán. A prédikációt Sajtos Szilárd százados, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár református tábori lelkésze tartotta meg a túra résztvevői, azaz honvéd középiskolások, katonasulis diákok, hagyományőrzők és civil résztvevők számára.

1596026718

A rendezvényen Berkecz Gábor, a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium igazgatója a doni hősök emléke kapcsán elmondta: a második világháború után évtizedekig élt az a tévhit a köztudatban, hogy a 2. magyar hadsereg meghalni ment ki a Don partjára. „Nem meghalni mentek. A magyarok teljesítették azt a feladatot, amit rájuk bíztak. A magyar csapatok az iszonyatos orosz támadás ellenére is utoljára hagyták hátra állásaikat. Minden megpróbáltak azért, hogy mentsék, ami menthető" – mondta.

Dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka beszédében kiemelte: „megtisztelő és megható, hogy ma itt a magyar katonára emlékezünk". Nem hőstettekre, nem diadalokra, győzelmekre, hanem arra a magyar katonára, aki mindig bizonyította a hazaszeretetét, szakmai tudását, eltökéltségét és kitartását. Hozzátette, hogy ezt teszik a mai magyar katonák is a különböző missziós területeken és a déli határszakaszon, a rendőrökkel közösen. „Nekünk katonáknak kötelességünk megtartanunk és őriznünk elődjeink emlékét. A mindennapok részének kell lennie. A következő napokban azonban nemcsak a magyar katonák emlékeznek újra, hanem egy olyan társadalmi összefogás veszi kezdetét, ami példaértékű"
– fogalmazott a tábornok.

1596026719

Sajtos Szilárd százados, református tábori lelkész prédikációjában úgy fogalmazott, hogy minden hasonló jellegű emléktúra elején, az első kilométerek és órák során „mindenki nagyon harsány, mindenki nagyon lelkes. Aztán idővel a legharsányabbak is elhalkulnak, mert egy emlékmenet valójában egy magányos művelet. Az ember menetelés közben elcsendesedik, a gyaloglás alatt elgondolkodik és magába tekint." A százados szerint ennek a túrának is erről az elcsendesedésről kell szólnia.

Az istentiszteletet követően az emléktúra Hajdú-Bihar megyei résztvevői fáklyás felvonulással indultak el a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium irányába. Csütörtökön reggel itt kezdték meg hatvan kilométeres menetüket Debrecen-Hajdúhadház-Hajdúböszörmény-Hajdúdorog-Hajdúnánás települések érintésével.

1596026719

A XVII. Doni Hősök Emléktúra idén három hétvégén keresztül, összesen hat helyszínen zajlik. Mint korábban beszámoltunk róla, az első emlékmenetet Békés megyében tartották meg január 14-15-én. Az elmúlt hétvégén (január 20-23. között) Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tisztelegtek a doni hősök emléke előtt. Dankó László programvezetőtől megtudtuk: a száz kilométeres távon több mint százan vettek részt, többségük a Honvédsuli Egyesület tagja. Ők idén már ötödik alkalommal meneteltek a Don-kanyarban elesettek emlékéért.

A korábbi évekhez hasonlóan idén is dr. Seszták Miklós vállalta el a Honvédsuli Egyesület által szervezett emléktúra fővédnökségét. A nemzeti fejlesztési miniszter a résztvevők számára még egy meglepetéssel is készült: mindenki átvehette A Hősök Naptára című könyv egy-egy példányát. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei emléktúra fényét az is növelte, hogy az első napon megrendezett emlékesten dr. Szakály Sándor, a Veritas Kutatóintézet elnöke tartott előadást. A Honvédsuli emlékmenete a doni hősökért bebizonyította, hogy bár Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében jelenleg nincs jelen a Magyar Honvédség, a civilekben igény van arra, hogy emlékezzenek elmúlt idők katonahőseire.

Január utolsó hétvégéjén egy időben négy túra is zajlik: a Hajdú-Bihar megyei mellett Heves megyében (Mátraderecske-Szajla-Sirok-Bükkszék-Terpes-Pétervására települések érintésével, az 50 kilométeres menetszakaszt várhatóan több mint százan teljesítik, köztük német, olasz francia és cseh tartalékosokkal), Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (Pálháza-Bózsva-Nyíri-Hollóháza-Fűzér között, várhatóan hatvanan teljesítik a nehéz hegyi terepen végrehajtott körülbelül 60 kilométeres menetszakaszt), és Jász-Nagykun-Szolnok megyében (Jászboldogháza-Portelek-Jászboldogháza között körülbelül 35-en teljesítik a tervezett körtúrát).

Fotó: Dankó László és a szerző felvételei